Ukryty wróg prostej wiary

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Wierzyć po prostu

Ukryty wróg prostej wiary

Mateusz 6,25-34

 Istota sprawy

Korzeniem zmartwień i trosk, jakich doświadczamy, jest strach. Ludzka egzystencja w dużej mierze skażona jest przez lęk.

Strach przed tajemniczymi niebezpieczeństwami, czyhającymi za rogiem, powoduje, że zaczynamy się martwić i niepokoić. Począwszy od problemów w relacjach z innymi, poprzez problemy zdrowotne, po wszelkie inne rodzaje zaburzeń, wpływ lęku został dobrze udokumentowany. A jednak, mimo jego destrukcyjnych skutków, wiele osób zaczyna świadomie karmić swój niepokój.

Być może... jesteś jedną z takich osób. Kiedy zbyt dużo uwagi poświęcamy samym sobie, widzimy zbyt wiele rzeczy, które potencjalnie mogłyby się nie udać - i kończymy w miejscu, gdzie trudno jest koncentrować się na potrzebach ludzi wokół nas.

Jezus w Kazaniu na Górze wskazuje drogę do rozwiązania tego problemu.

 

 Odkrywanie drogi

1. Troska: przyczyna

Troska to poświęcanie przesadnej uwagi konkretnej sprawie. Użyte w tekście greckie słowo merimnao zawiera w sobie ideę rozdwojonego umysłu.

W przypadku chrześcijanina oznacza to z jednej strony chęć zaufania Bogu, a z drugiej - nieodpartą potrzebę pełnej kontroli nad okolicznościami życia, nawet nad tymi, których nie sposób kontrolować. Rezultat jest opłakany: stres, niepokój, przygnębienie.

 

2. Troska: recepta (Mateusz 6,25-34)

Jezus poświęcił problemowi strachu i troski sporo miejsca. Używa interesujących ilustracji ze świata przyrody i penetrujących pytań retorycznych.

Jego recepta jest prosta: Niech w centrum twojej uwagi zawsze będzie Bóg.

 


 Rozpoczynając podróż

  • Jakie sprawy w twoim życiu są największym źródłem stresu, obaw i troski? Co jest źródłem tej troski?
  • W jaki praktyczny sposób możesz w tych sprawach "szukać najpierw Bożego Królestwa"? Co może pomóc ci uporać się ze strachem i troską?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 1988 & Message Mates copyright 2014 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2015.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide