Modlitwa bez zbędnych dodatków

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Wierzyć po prostu

Modlitwa bez zbędnych dodatków

Mateusz 6,9-18

 Istota sprawy

Nie trzeba być historykiem, by zrozumieć problemy trapiące współczesnych Jezusowi Żydów. Nasze czasy stanowią żywą ilustrację wielu zjawisk, które wywoływały sprzeciw Rabbiego z Nazaretu. Religijne "show", pozerstwo, rywalizacja, hipokryzja, pobożność na pokaz... Znamy to aż za dobrze!

Zagłębiając się w nauczanie zawarte w Kazaniu na Górze, odkrywamy, jak wielki nacisk kładzie Jezus na prostotę wiary. Prosta modlitwa. Prosta praktyka postu. Dwie podstawowe sfery duchowości, w których jednak tak łatwo o powierzchowność i obłudną motywację.

Nie wolno nam jednak wylewać dziecka z kąpielą. Bez modlitwy nie pogłębimy naszej relacji z Bogiem i nie wywrzemy trwałego wpływu na otaczający nas świat. Bez modlitwy nie ma chrześcijaństwa. Trzeba po prostu oduczyć się religijnego pustosłowia i nauczyć szczerej, żarliwej, osobistej modlitwy według wzoru, jak daje Jezus.

 

 Odkrywanie drogi

1. Krótkie podsumowanie

W tym fragmencie kazania Jezus kładzie nacisk na motywacje towarzyszące modlitwie, postowi i dobroczynności. Jeśli w swojej pobożności szukamy głownie aprobaty otoczenia, odbieramy Bogu należną Mu cześć a sobie - nagrodę przygotowaną przez Ojca w Niebie.

 

 2. Praktyczne wskazówki (Mateusz 6,9-18)

Jezus nie tylko ostrzega, jak się nie modlić. Swoim uczniom daje inspirujący przykład modlitwy.

Modlitwa Pańska odwraca naszą uwagę od nas samych. Pomaga nam skupić się na Bogu i Jego woli, ale także uświadamia nam, że jesteśmy częścią wspólnoty wiary - razem stajemy przed Bogiem, zwracając się do Niego "NASZ Ojcze".

 


 Rozpoczynając podróż

  • Jaką rolę w twoim życiu duchowym pełni modlitwa / post? W jaki praktyczny sposób możesz w najbliższym czasie zainwestować w ten aspekt więzi z Bogiem?
  • Jak byś własnymi słowami sparafrazował treść Modlitwy Pańskiej? W jaki sposób jej główne myśli mogą w większym stopniu kształtować twoją osobistą modlitwę?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 1988 & Message Mates copyright 2014 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2015.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide