Strzeż się religijnej obłudy

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Wierzyć po prostu

Strzeż się religijnej obłudy

Mateusz 6,1-8

 Istota sprawy

Życie chrześcijańskie nie jest sprawą czysto prywatną.

Prawdziwy naśladowca Chrystusa nie powinien wstydzić się swojej wiary. Nie ma potrzeby za wszelką cenę ukrywać naszych przekonań, tak by przypadkiem kogoś nie obrazić. Jesteśmy wezwani, by aktywnie wpływać na nasze otoczenie, by "świecić" dobrym przykładem.

Z drugiej jednak strony istnieje niebezpieczeństwo, że swoją duchowość zamienimy w publiczny występ. W takim przypadku nasze postępowanie nakierowane jest głownie na to, aby zrobić na innych wrażenie, a nie na bezinteresowną miłość do Boga i ludzi.

W omawianym fragmencie Kazania na Górze Jezus bierze na celownik religijnych obłudników. Odnosząc się do konkretnych przypadków sprawiedliwości na pokaz, Chrystus uczy, w czym tkwi sekret chrześcijańskiej równowagi - odwagi doprawionej dyskrecją, gorliwości trzymanej na wodzy przez pokorę, stanowczości opartej o fundament autentycznej miłości.

 

 Odkrywanie drogi

1. Przesłanie Micheasza

Żyjący w VII w. przed Chrystusem żydowski prorok Micheasz w centrum swojego przesłania umieścił wezwanie do pokornego "chodzenia z Bogiem" (Micheasz 6,8). Według proroka, Bogu nie zależy na religijnych rytuałach i gestach, ale na postawie serca i codziennym życiu według Jego zasad.

 

 2. Przesłanie Jezusa (Mateusz 6,1-8)

W pierwszej części Kazania na górze Jezus skupia się głównie na różnych aspektach sprawiedliwego życia. Na początku rozdziału 6 pada jednak ostrzeżenie: Uważaj, by twoja sprawiedliwość nie była na pokaz!

Jeśli twoją główną motywacją w czynieniu dobra jest chęć zaimponowania innym, to być może osiągniesz krótkotrwały zysk - uznanie w oczach ludzi. Zaprzepaścisz jednak prawdziwą wartość - Bożą aprobatę.

 


 Rozpoczynając podróż

  • Co cię motywuje do modlitwy? Co cię motywuje do przekazywania pieniędzy na cele religijne/charytatywne? Jak oceniasz te motywacje w świetle słów Jezusa?
  • Co zrobisz w tym tygodniu, by zastosować zasady Jezusa odnośnie modlitwy i dobroczynności?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 1988 & Message Mates copyright 2014 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2015.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide