Proste rozwiązania trudnych spraw

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Wierzyć po prostu

Proste rozwiązania trudnych spraw

Mateusz 5,27-37

 Istota sprawy

Nie ma jaskrawszych oznak moralnego rozpadu społeczeństwa niż zanik uczciwości. W małżeństwie najbardziej dramatycznym tego przejawem jest niewierność. W relacjach między przyjaciółmi - brak szczerości. Gdy partnerzy oszukują i okłamują się nawzajem, wtedy moralna osnowa społeczeństwa bardzo szybko słabnie i niszczeje. Takie postępowanie nie powinno jednak cechować ludzi, którzy twierdzą że należą do Chrystusa.

W swoim największym kazaniu Jezus dotyka sedna tego problemu. Sięga głębiej niż litera Prawa. Według Chrystusa małżeństwo wymaga bezwzględnej wierności, a osobiste relacje - absolutnej szczerości.

Jezus podnosi poprzeczkę, nauczając, że intencją przykazania zakazującego cudzołóstwa jest ustrzec człowieka przed grzechem i jego niszczącymi konsekwencjami - zarówno w szerokim, jak i bardzo konkretnym znaczeniu. Dlatego chrześcijanie powinni wystrzegać się nie tylko cudzołożnych związków, lecz nawet fantazjowania na ten temat.

 

 

 Odkrywanie drogi

1. Krótkie podsumowanie początkowych akapitów Kazania

Jezus rozpoczyna swoje kazania od obietnicy błogosławieństwa dla tych, których postawa życiowa zgodna jest z wartościami Bożego Królestwa. Następnie wzywa swych uczniów do przeciwdziałania moralnemu rozkładowi społeczeństwa ("światło i sól"). Wreszcie, Jezus pokazuje prawdziwy wymiar relacji z Bogiem, w której chodzi o przemianę serca, a nie zewnętrzne, religijne rytuały.

 

 2. Dwie uniwersalne wartości (Mateusz 5,27-37)

WIERNOŚĆ MAŁŻEŃSKA

Współcześni Jezusowi rabini sprzeczali się ze sobą na temat zakresu uchybień będących podstawą do rozwodu. W przeciwieństwie do nich Jezus kładzie nacisk na nierozerwalność małżeństwa i wzywa do bezkompromisowej wierności - w myślach i czynach.

PRAWDOMÓWNOŚĆ

Praktyka składania przysięgi pozwalała na różnicowanie "stopnia prawdziwości" wypowiedzi. Jezus wzywa do całkowitej szczerości i uczciwości w relacjach z innymi.

 


 Rozpoczynając podróż

  • W jaki sposób jesteś kuszony w dziedzinie seksualności? W jaki sposób radzisz sobie z tymi pokusami?
  • W jaki sposób jesteś kuszony w dziedzinie uczciwości? W jaki sposób radzisz sobie z tymi pokusami?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 1988 & Message Mates copyright 2014 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2015.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide