Po prostu: bądź światłem i solą

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Wierzyć po prostu

Po prostu: bądź światłem i solą

Mateusz 5,13-16

 Istota sprawy

Temat wywierania wpływu na innych jest zawsze aktualny. Wpływamy na innych, kiedy bez użycia siły kierujemy ich poczynaniami. Na różne sposoby kształtujemy ich poglądy i zmieniamy ich życie.

Rodzice, na przykład, mają wpływ na swoje dzieci. Nauczyciele wpływają na uczniów. Przywódcy oddziałują na grupy ludzi, na czele których stoją, także na całe narody. Duszpasterze mają wpływ na kościoły. Media wpływają na nasze myślenie. Dziś jednak, zwłaszcza w sferze publicznej, coraz częściej zdarza się nam obserwować wpływ negatywny lub powierzchowny. Ludzie ogarnięci obsesją władzy nadużywają jej, wykorzystując pieniądze, popularność, a nawet brutalną siłę, aby osiągnąć swoje cele.

Jako chrześcijanie, musimy poszukiwać trwałych sposobów wywierania dobrego wpływu na innych, bez uciekania się do przemocy lub innych środków nacisku. Kluczowe pytanie brzmi: Jak to robić? Odpowiedź Jezusa zawarta w 5 rozdziale Ewangelii Mateusza jest prosta: Bądź światłem. Bądź solą.

 

 Odkrywanie drogi

1. Jak otoczenie reaguje na postawę chrześcijanina

Chrześcijanie powinni być aktywną częścią społeczeństwa. Nie jest dobrze, gdy Kościół kryje się za murami swoich budynków. Bóg ma dla nas zadanie do wykonania - w świecie, w którym przyszło nam żyć.

Jednocześnie, Jezus przypomina nam, że nie zawsze będzie łatwo. Stawanie po stronie dobra spotka się z niezrozumieniem i odrzuceniem. (Jan 15,17) Jeśli świat potraktował Mesjasza z nienawiścią lub obojętnością, to podobnie będzie odnosił się do Jego naśladowców.

 

 2. Jak chrześcijanin wpływa na otoczenie (Mateusz 5,13-16)

Nasza cywilizacja jest w stanie rozkładu, pogrążona w duchowej ciemności. Jezus powołuje swoich naśladowców, by byli antidotum na ten stan - by przeciwdziałali rozkładowi i wnosili światło w ciemne miejsca.

 

 


 Rozpoczynając podróż

  • Jakie widzisz przejawy moralnego zepsucia w swoim otoczeniu?
  • W jaki sposób możesz być solą i światłem w swoim otoczeniu (rodzina, szkoła, praca)? Zaplanuj jedną rzecz, którą zrobisz w tym tygodniu.

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 1988 & Message Mates copyright 2014 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2015.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide