Rozpraw się z poczuciem winy z przeszłości

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Sprawy rodzinne

Rozpraw się z poczuciem winy z przeszłości

Izajasz 58,1-12

 

 Istota sprawy

To jeden z paradoksów naszego życia: możemy wybrać sobie przyjaciół, możemy wybrać, kogo poślubimy, ale nie możemy wybrać... swojej rodziny! Nikt nie pytał cię o zdanie w kwestii tego, kim będą twoi rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, wujkowie, ciocie, kuzynowie - a jednak wszyscy ci ludzie to TWOJA rodzina. Umieszczeni w kontekście naszych rodzin, wrzuceni w ten unikalny tygiel osobowości i przeróżnych historii życia, nieuchronnie staniemy twarzą w twarz z problemami. Wszyscy jesteśmy niedoskonali. Wszyscy jesteśmy tak różni od siebie. Nie unikniemy tarć i napięć. Co gorsza, w wielu domach napięcia te przeradzają się w ostre konflikty, przemoc, chaos, rozpad relacji. W dorosłe życie tak wielu z nas wkracza z bolesnymi wspomnieniami i poczuciem winy. Jest jednak jednak droga wyjścia z błędnego koła nieudanych relacji!


 Odkrywanie drogi

Bolesne realia życia ludzkiego

Nikt z nas nie ucieknie przed rzeczywistością, którą opisują poniższe stwierdzenia:

 • Nikt z nas nie jest doskonały.
 • Nie możemy wymazać swojej przeszłości.
 • Jesteśmy osobiście odpowiedzialni za zło, które wyrządziliśmy.
 • Nie jesteśmy odpowiedzialni za zło, które nam wyrządzono.

 

Uzdrowienie i odnowa (Izajasz 58,1-12)

Aby rozprawić się z poczuciem winy z przeszłości, musimy:

 • przyjąć postawę pokory
 • prosić Boga o przebaczenie i uzdrowienie
 • "usunąć jarzmo" z relacji z innymi
 • otworzyć się na Boga i ludzi
 • ufać Bogu, że uleczy zranione miejsca

 

Cynthii Swindoll droga do przebaczenia i uzdrowienia

Poprzez historię Cynthii Bóg wzywa nas, byśmy wzięli odpowiedzialność za złe rzeczy, które zrobiliśmy i osobiście poprosili tych, których zraniliśmy, o przebaczenie.

 


Rozpoczynając podróż  

 • W jaki sposób gorycz i nieprzebaczenie niszcząco wpływają na nasze życie? W jaki sposób przyczyniają się do stopniowej "śmierci" relacji z innymi?
 • Czym jest przebaczenie?
 • Komu (i co konkretnie) potrzebujesz przebaczyć? Kogo (i za co konkretnie) potrzebujesz przeprosić? Kiedy i w jaki sposób to możesz zrobić?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Copyright © 2009, 2010 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright © IFL-Polska 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide