Prawdziwa wrażliwość i troska Rz 13,8-10

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

List do Rzymian: Konstytucja naszej wiary

Prawdziwa wrażliwość i troska

List do Rzymian 13,8-10

Istota sprawy

Wspaniały List to Rzymian rozpięty jest pomiędzy skrajnościami - od teologicznego nieba (rozdziały 1-11), po sprawy przyziemne i praktyczne (rozdziały 12-16). W pięciu końcowych rozdziałach odnajdujemy pomocne wskazówki do tego, jak prowadzić rzetelne i uczciwe życie chrześcijańskie. Są to jedne z najbardziej praktycznych rad, jakie znajdujemy w całej Biblii. Pomagają wyrobić sobie uczciwe i realistyczne spojrzenie na siebie samego (12,1-3), podpowiadają jak najlepiej służyć innym (12,4-8), jak wieść przykładne życie chrześcijańskie (12,9-13), jak radzić sobie z wrogami (12,14-21), jak być dobrym obywatelem swojego kraju (13,1-7). Rady zawarte w dzisiejszym wykładzie dotyczą tego, jak radzić sobie z długiem (13,8), a także jak kochać bliźniego (13,9-10).

 


 Odkrywanie drogi

1. Kontekst

Szerokie tło dla fragmentu 13,8-10 to:

  1. Rozważania Pawła na temat praktycznej strony życia chrześcijańskiego (12,9-21)
  2. Poruszony przez niego problem stosunku wobec władzy państwowej (13,1-7).2. Trzy wymiary naszych zobowiązań (Rzymian 13,8-10)

Gdy idzie o zaciąganie długów, nie powinniśmy być nic dłużni nikomu.

Gdy idzie o miłość, wszyscy mamy wobec siebie nawzajem niespłacalny dług.

Gdy idzie o prawo (przykazania), jesteśmy winni wypełnianie nakazów prawa naszemu Bogu - a sednem ich jest miłość bliźniego.

 

 


 Rozpoczynając podróż

Znaczenie tego fragemntu jest podwójne:

  1. Istnieje tylko jeden niespłacalny dług, który przynosi Bogu chwałę - miłość do ludzi.
  2. Istnieje tylko jedna uniwersalna zasada, która spaja całe boskie prawo - miłość bliźniego.
FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Copyright © 2006, 2007, 2008 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright © IFL-Polska 2013, 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide