Żydzi: zapomniani czy odsunięci? Rz 11,1-14

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

List do Rzymian: Konstytucja naszej wiary

Żydzi: zapomniani czy odsunięci?

List do Rzymian 11,1-14

Istota sprawy

Apostoł Paweł nigdy nie zapomniał o swoich żydowskich korzeniach. Niezależnie od tego gdzie był, co robił albo jak go traktowano, nigdy nie przestał kochać swego ludu. Prezentując Boży plan dla tych, którzy wierzą w Syna Bożego i na podstawie wiary otrzymują życie wieczne, Apostoł martwił się jednocześnie, że tak niewielu Żydów uwierzyło w Jezusa jako swojego Mesjasza. Brakowało ich w Ciele Chrystusa. Paweł nie chciał być źle zrozumiany, dlatego centralną część Listu (Rzymian 9-11) poświęcił rozważaniom na temat przyszłości narodu żydowskiego. Być może na jakiś czas zostali odsunięci, ale na pewno nie zostali zapomniani. Bóg dotrzyma danej im obietnicy, że są narodem wybranym!


 Odkrywanie drogi

1. Spróbuj to zrozumieć

Zanim zagłębisz się w tekst, ważne jest, abyś miał jasność w dwóch sprawach:

  • kim jest Boży lud, o którym mowa w Rzymian 11
  • czy Bóg całkowicie odrzucił swój lud?

 

2. Przyjrzyj się planowi (Rzymian 11,1-14)

Paweł twierdzi, że Bóg nie odrzucił Żydów. Odsunął ich na jakiś czas, dając tym samym możliwość głoszenia Ewangelii nie-Żydom, czyli nam. Nasze nawrócenie ma u nich wzbudzić zazdrość i popchnąć ich do powrotu do Boga.
 Rozpoczynając podróż

Z treści tego urywka wynikają dwie wspaniałe prawdy:

  1. Z "resztką" Bóg zawsze czyni to, co najlepsze - nie tak jak my.
  2. Bóg zawsze dotrzymuje swoich obietnic, nie tak jak świat.
FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Copyright © 2006, 2007, 2008 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright © IFL-Polska 2013, 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide