Szczerze o predestynacji Rz 9,1-33

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

List do Rzymian: Konstytucja naszej wiary

Szczerze o predestynacji

List do Rzymian 9,1-33

Istota sprawy

Chyba żadne inne zagadnienie teologiczne nie wzbudza tyle zaciekłych debat, co Boża predestynacja. Niestety, wszystkie te debaty podnoszą jedynie temperaturę i zaogniają spory. Wokół tej doktryny narosło chyba najwięcej nieporozumień. Zbyt często klarowną i szczerą naukę Pisma świętego zaciemnia logika człowieka i nasze "horyzontalne" rozumowanie. Niektórzy posunęli się do skrajności; inni wycofali się, całkowite ignorując tę prawdę. Zaglądnijmy do jednego z najważniejszych rozdziałów w Biblii i pochylmy się nad tym trudnym zagadnieniem. Nie odpowiemy na wszystkie pytania, ale poruszymy najistotniejsze kwestie. Podejdźmy do tego zagadnienia spokojnie i z otwartym umysłem.


 Odkrywanie drogi

1. Kontekst (Rzymian 9,1-5)

List do Rzymian prezentuje Boży plan zbawienia. Nie mówi jedynie o momencie nawrócenia, ale także ukazuje nam powody dla których Bóg obdarowuje nas, grzeszników, swoją sprawiedliwością. Mówi także o tym, jak tego dokonuje. Co jednak stanie się z Żydami, Bożym ludem, który na przestrzeni historii został obdarowany tak wielkim błogosławieństwem - ale odrzucił Jezusa i Ewangelię?


2. Niektóre argumenty dotyczące predestynacji (Rzymian 9,6-33)

W Rzymian 9 znajdziemy cztery prawdy dotyczące predestynacji. Podkreśla suwerenny wybór Boga, który wskazuje na Jego doskonały charakter, Jego wyjątkową odpowiedzialność oraz Jego niezmienny plan.
 Rozpoczynając podróż

Słysząc o predestynacji, wielu reaguje w całkowicie niewłaściwy sposób:

Albo: "sam sobie poradzę!", albo: "świetnie, wobec tego już nic nie muszę robić, Bóg zrobił za mnie wszystko".

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Copyright © 2006, 2007, 2008 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright © IFL-Polska 2013, 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide