Czyim jesteś niewolnikiem? Rz 6,15-23

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

List do Rzymian: Konstytucja naszej wiary

Czyim jesteś niewolnikiem?

List do Rzymian 6,15-23

 

 Istota sprawy

W szóstym rozdziale Listu do Rzymian są dwa pytania, które na pozór brzmią tak samo. Każde z nich jednak jest skierowane do innej grupy ludzi.
Pierwsze: "Czy będziemy trwali w grzechu po to, żeby obfitowała łaska?" (6,1). To pytanie skierowane jest do tych, którzy nie doceniają swojej wolności i żyją jak niewolnicy. Styl życia tych ludzi niweczy łaskę, jak gdyby nie było żadnej korzyści płynącej z wyzwolenia z mocy grzechu.
Drugie: "Czy mamy grzeszyć dlatego, że nie jesteśmy pod Prawem, lecz pod łaską?" (6,15). To pytanie skierowane jest do ludzi, którzy nadużywają wolności, tragicznie rozmijając się ze zrozumieniem istoty łaski. Ich styl życia to nadużywanie łaski - co sugeruje, że ludzie obdarowani łaską mogą żyć bez jakichkolwiek ograniczeń.
W pierwszej części Rzymian 6 Apostoł Paweł skupia uwagę na prawdzie, która opisuje naszą "pozycję w Chrystusie", odpowiadając na pytanie, co to znaczy być "martwym dla grzechu". Teraz zaś, skupiamy naszą uwagę na praktycznych skutkach życia w oparciu o łaskę. Wszystko zależy od tego, na ile rozumiemy, co to znaczy być uwolnionym z niewoli grzechu.


 Odkrywanie drogi

 

1. Przegląd i przemiana (Rzymian 6,1-14)

Wierzący w Chrystusa są wyzwoleni z niewoli grzechu. Znając swój "status", mamy trwać przy Bogu i oddawać się do Jego dyspozycji - jako instrument sprawiedliwości.

 


2. Pytania i odpowiedzi (Rzymian 6,15-23)

Jesteśmy wierzącymi, którzy zostali "okryci" łaską. Dlatego nie wolno nam trwać w grzechu - teraz możemy wybierać posłuszeństwo.

  Rozpoczynając podróż

Zapamiętaj te 2 wnioski:

  • Pomimo tego, że zostaliśmy obdarowani wolnością, wciąż niestety możemy wybierać "niewolniczy" styl życia.
  • Możemy myśleć, że jesteśmy wolni, kiedy w rzeczywistości dalej tkwimy w niewoli.
FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Copyright © 2006, 2007, 2008 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright © IFL-Polska 2013, 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide