Ciemna strona (nad)gorliwości Rz 2,17-29

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

List do Rzymian: Konstytucja naszej wiary

Ciemna strona nadgorliwości

List do Rzymian 2,17-29

Istota sprawy

Apostoł Paweł "nie bił na oślep i gdzie popadnie". Pisząc List do Rzymian, który jest traktatem o istocie Ewangelii, "zdjął rękawice bokserskie". Pisał wprost, a najtrudniejsze rzeczy nazywał po imieniu. Nie tracił czasu, dotykając sedna sprawy - GRZECHU. Oczywiście nie ograniczył się jedynie do tego! Ewangelia przecież daje podstawy do prawdziwej i wiecznej nadziei. Żeby przejść do tej "dobrej" części, musiał się upewnić, że jego czytelnicy zrozumieją, przyjmą i utożsamią się z gorszą częścią przesłania: jesteśmy grzesznikami, bez cienia wewnętrznego dobra. Niezależnie od tego, czy jesteśmy podli i bezwstydni do cna, czy gorliwi i w swej obłudzie przekonani o własnej sprawiedliwości, nie przestajemy być grzesznikami. Przed świętym i sprawiedliwym Bogiem jesteśmy bez szans. Apostoł Paweł na tym jednak nie kończy! Teraz zwraca się do bardzo religijnych Żydów, przeświadczonych o wyższości własnej tradycji, o sprawiedliwości swoich uczynków i o ich uprzywilejowanej pozycji przed Bogiem. Ci ludzie żyli w przekonaniu, że to wszystko daje im lepszą pozycję na świecie. Paweł mówi na to "NIE!" Nawet najbardziej religijni ludzie są grzesznikami!

 


 Odkrywanie drogi

1. Na czym polega "religijność"

Religijność to próba dotarcia do Boga w oparciu o własne wysiłki i przypodobania się Mu swoimi dobrymi uczynkami.


2. "Religijność żydowska" - co Paweł ma na myśli? (Rzymian 2,17-29)

Aby lepiej zrozumieć religijność żydów, trzeba poznać oczekiwania ich tradycji i porównać je z faktami biblijnymi.

 


 Rozpoczynając podróż

Osobista więź z Bogiem przewyższa ludzką religijność na 3 konkretne sposoby.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Copyright © 2006, 2007, 2008 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright © IFL-Polska 2013, 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide