Wskazówki dla rodziców dorosłych dzieci

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Rodzicielstwo według Biblii

Wskazówki dla rodziców dorosłych dzieci

Efezjan 4,25-32

 Istota sprawy

Budowa harmonijnej rodziny to zadanie na lata.

Początek tej podróży upływa pod znakiem ekscytacji. Wspaniały ślub, pierwsze miesiące razem, po pewnym czasie - pojawienie się dziecka. Jednak w każdej podróży pojawiają się niespodziewane, trudne momenty. Wspólne życie nie oznacza niezakłóconej sielanki. Małe dzieci wywracają domowy rytm do góry nogami i wymagają od rodziców zaangażowania wszystkich sił emocjonalnych, intelektualnych i fizycznych.

Każdy rozdział w życiu dziecka to nowe wyzwania. Kiedy dzieci wchodzą w lata nastoletnie rozpoczyna się jeden z najbardziej wymagających etapów rodzicielskiej podróży. Utrzymanie harmonii w tym okresie wymaga nie lada mądrości i wysiłku.

A potem... Nim się obejrzymy, nasze dzieci przekraczają "magiczny" próg 18 lat. Rozpoczynają samodzielne życie. Często jednak mieszkają jeszcze dobrych kilka lat z rodzicami pod jednym dachem, a jeśli idą na studia, są od nich zależni finansowo. W końcu jednak nadchodzi moment, kiedy znajdują życiowego partnera i zaczynają projekt "rodzina" od nowa.

Jak budować głębokie więzi z dziećmi na tym etapie rodzicielstwa? Jak być zaangażowanym, bez uszczuplania pełnego prawa dorosłych dzieci do decydowania o własnym życiu? Jak pielęgnować rodzinną harmonię, kiedy w rodowym drzewie pojawiają się nowe "gałązki"?

 

 Odkrywanie drogi

1. 4 fundamentalne prawdy na temat rodzinnych relacji

Nie istnieją rodzinne problemy, których nie da się rozwiązać.

Dziecko (niezależnie od wieku) powinno zawsze okazywać rodzicom szacunek.

Żaden członek rodziny nie jest całkowicie niezależny od innych.

Nie rozwiążemy rodzinnych problemów, jeśli okopiemy się w swoim egoizmie.

 

2. Biblijne wskazówki na temat relacji rodzic - (dorosłe) dziecko

  • Mów prawdę. Dziel się tym, co leży ci na sercu.
  • Bądź zaangażowany. Chroń ważne dla waszej rodziny wartości.
  • Nie okradaj dziecka z wolności. Wychowuj do samodzielności i odpowiedzialności.
  • Nie posługuj się krzykiem. Rozmawiaj w postawie szacunku i życzliwości.
  • Bądź wyrozumiały. Pozwól popełniać błędy.
  • Okazuj życzliwość. Słuchaj. Wspieraj. Przebaczaj.

 

 Rozpoczynając podróż

  • Która z 4 prawd dotyczących relacji rodzinnych dała ci najwięcej do myślenia? Co zrobisz, by zastosować ją w praktyce?
  • Która z 6 zasad dotyczących relacji rodzic - dorosłe dziecko jest najbardziej aktualna w twojej sytuacji rodzinnej? Co zrobisz, by zastosować ją w praktyce?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 2012 & Message Mates copyright 2014 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2016.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide