Napominanie w duchu miłości

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Rodzicielstwo według Biblii

Napominanie w duchu miłości

Wybrane fragmenty Księgi Przysłów; Efezjan 6,1-4

 Istota sprawy

Zgłębiając temat rodzicielstwa, nie możemy pominąć roli, jaką w wychowaniu pełni konstruktywne napominanie.

Miłość nie oznacza, że przymykamy oczy na negatywne aspekty zachowania drugiej osoby. Najlepszym przykładem takiej zaangażowanej miłości jest sam Bóg. W Liście do Hebrajczyków czytamy, że kogo Pan miłuje, tego karci. (Hbr 12,5-6) Bóg nas upomina, gdy trzeba - karze, i nie jest to zaprzeczenie, ale dowód Jego miłości.

Podobnie jest w zdrowej relacji rodzic-dziecko. Niestety, tak często napomnienie kojarzy nam się raczej z szorstką, gniewną reprymendą niż pełną miłości rozmową. Upominaniu bliżej do bezlitosnej krytyki niż do życzliwej przestrogi. Często jako rodzice mamy dobre intencje, ale nie wiemy, jak napominać, przez co osiągamy skutek odwrotny do zamierzonego.

Na pewno jednak lekarstwem na apodyktyczne rodzicielstwo, w którym dominuje gniew i krytyka, nie jest bezstresowe wychowanie. Dobre wartości, szlachetny charakter, determinacja i samodyscyplina - to wszystko rodzi się w domu, w którym nie brak zachęty i pochwały, ale też napomnienia i korekty.

Poszukajmy zatem właściwych sposobów, jak mówić prawdę w miłości.

 

 Odkrywanie drogi

1. Napominanie: definicja

Napominanie to rozmowa z drugą osobą na temat postawy/zachowania, które według nas powinny ulec zmianie.

Napominanie musi wypływać ze szczerej troski o dobro drugiej osoby. Jest to "mówienie prawdy w miłości".

 

2. Napominanie: przykłady z Biblii

W Księdze Przysłów znajdujemy wiele myśli na temat roli rodzicielskich napomnień. Salomon wypowiada się również na temat Bożego napominania, które wypływa z Jego miłości do nas.

W Liście do Efezjan Apostoł Paweł daje kilka wskazówek na temat relacji rodzic-dziecko. Wzywa wszystkich ojców, by napominali dzieci z łagodnością, "nie pobudzając je do gniewu".

 

3. Napominanie: praktyczne rady

  • Zanim z kimś porozmawiasz, dobrze przemyśl, co chcesz przekazać i powierz całą sprawę Bogu.
  • Mów spokojnym tonem głosu, skup się na konkretnych faktach.
  • Nigdy nie ujawniaj osobom trzecim szczegółów takiej rozmowy.
  • Jeśli zauważysz zmianę w drugiej osobie, DOCEŃ TO!

 

 Rozpoczynając podróż

  • Czy zdarzyło ci się udzielić napomnienia (w biblijnym rozumieniu tego słowa) dziecku albo przyjacielowi? Jak wyglądała wasza rozmowa? Z perspektywy tego wykładu, co mógłbyś zrobić lepiej?
  • Czy jest jakaś ważna kwestia, o której chciałbyś szczerze porozmawiać ze swoim dzieckiem / przyjacielem? W jaki sposób chcesz opisać dziecku / przyjacielowi ten problem? Na kiedy zaplanujesz taką rozmowę?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 2012 & Message Mates copyright 2014 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2016.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide