Konflikt z własnym dzieckiem: jak wyjść na prostą?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Rodzicielstwo według Biblii

Konflikt z własnym dzieckiem: jak wyjść na prostą?

Mateusz 5,23-24; 18,21-35

 Istota sprawy

W każdej rodzinie zdarzają się konflikty. Umiejętność ich rozwiązywania jest sztuką, której wszyscy potrzebujemy się uczyć.

Czasem do konfliktu prowadzi postępowanie rodziców. Zabiegani, zmęczeni, reagujemy z niepotrzebną irytacją. Szorstkie słowa, brak chęci, by wysłuchać i zrozumieć - wszystko to pozostawia ślady w sercu dziecka i sprawia, że się od siebie oddalamy. Z drugiej strony, źródłem konfliktów jest nieposłuszeństwo dziecka. Upartość, lekceważenie, arogancja, raniące słowa... Taka postawa dolewa oliwy do ognia rodzinnych potyczek.

Jeśli nie zajmiemy się w porę problemami, które stoją u podłoża konfliktów, jeśli nie nauczymy się w postawie szacunku rozmawiać o tym, co nas rani w zachowaniu drugiej osoby, nasze relacje nieuchronnie czeka rozpad. Nie łudźmy się, że czas zaleczy rany. Ileż to rodzin wybrało drogę przemilczania problemów, by po latach odkryć, że rodziców i dzieci właściwie niewiele łączy?

Zgodna rodzina, harmonijne relacje, radosna atmosfera - tego nie da się zbudować bez umiejętnego rozwiązywania konfliktów i szczerego pojednania. Pytanie więc brzmi: Jak to robić?

 

 Odkrywanie drogi

1. Przebaczenie: istota

Nie istnieje prawdziwa miłość bez przebaczenia. W każdej bliskiej relacji obie strony potrzebują pielęgnować gotowość, by przebaczyć i pokorę, by szukać przebaczenia.

Z drugiej strony, nie ma prawdziwego przebaczenia bez miłości. Jeśli za słowami "przepraszam" czy "przebaczam" nie kryje się szczera miłość, pozostaną one pustymi zwrotami.

 

2. Przebaczenie: dwie strony medalu

Zranienie, poczucie krzywdy, gorycz, żal działają w dwie strony (ja kogoś zraniłem, ktoś mnie zranił); podobnie przebaczenie. Nie mamy wpływu na to, co robią inni, ale mamy wpływ na to, co robimy, jak się czujemy i jak myślimy my sami. Dlatego na temat przebaczenia popatrzymy z naszej perspektywy.

Co mam zrobić, kiedy inni odczuwają żal, z powodu tego, co zrobiłem?

Co mam zrobić, kiedy odczuwam żal z powodu tego, co zrobili inni?

W każdym przypadku, czy zostaliśmy skrzywdzeni, czy kogoś skrzywdziliśmy, to do nas należy inicjatywa, by coś z tym zrobić.

Jeśli kogoś zraniłem, powinienem podjąć kroki w kierunku przebaczenia i pojednania.

Jeśli zostałem zraniony, powinienem przebaczyć, niezależnie od tego, czy druga strona poprosiła o wybaczenie.

 

 Rozpoczynając podróż

  • Przypomnij sobie sytuację, gdy zraniłeś swoim zachowaniem kogoś z członków twojej rodziny. Co zrobiłeś, by naprawić tę sytuację? Co dzisiaj zrobiłbyś inaczej, lepiej?
  • Przypomnij sobie sytuację, gdy ktoś z członków twojej rodziny zranił cię swoim zachowaniem. Jak zareagowałeś? Czy przebaczyłeś tej osobie?
    • Jeśli tak, jak wyglądał proces przebaczenia?
    • Jeśli nie, co cię przed tym powstrzymuje?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 2012 & Message Mates copyright 2014 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2016.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide