Daj dziecku skarb: cudowne wspomnienia

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Rodzicielstwo według Biblii

Daj dziecku skarb: cudowne wspomnienia

Psalm 127 i 128

 Istota sprawy

Seria na temat rodzicielstwa za półmetkiem; w naszych rozważaniach poruszyliśmy już kilka istotnych kwestii.

Zaczęliśmy od fundamentu, od stwierdzenia, że każde ludzkie istnienie jest Bożym dziełem. Rozmawialiśmy o dobrych i złych skłonnościach ukrytych w sercu dziecka. Zastanawialiśmy się, jak pielęgnować silne strony naszych pociech. Zmierzyliśmy się z trudnym zagadnieniem rodzicielskiej dyscypliny, czyli odpowiedzialności, by rozważnie temperować charakter naszych milusińskich. W końcu, dla równowagi, padło zaproszenie, by na każdym etapie dorastania rozkoszować się swoimi dziećmi.

Do tego ostatniego tematu powracamy i w tym wykładzie. Dokonaliśmy przeglądu biblijnych fragmentów traktujących o domowej harmonii i rodzicielskiej satysfakcji. Pora na praktyczne podpowiedzi, jak pielęgnować radosną atmosferę w naszych rodzinach.

Nigdy nie zapomnij: najlepsza rzecz, jaką możesz obdarować swoje dziecko, to wspomnienie pogodnego dzieciństwa - cudownych chwil rodzinnych pogawędek, wspólnych zajęć i ciekawych przygód.

Na ten cel nie warto szczędzić czasu i energii.

 

 Odkrywanie drogi

1. Wspomnienia: żywe rodzinne muzeum

Tak jak w muzeach odświeżamy pamięć o przeszłych zdarzeniach i budujemy swoją (lokalną, narodową) tożsamość, tak dobre wspomnienia z dzieciństwa będą dla naszych dzieci zapewnieniem, że ich dom jest wyjątkowym miejscem - miejscem, gdzie zawsze były i będą bezwarunkowo akceptowane.

 

2. Wspomnienia: zdarzenia, które mówią: "Jesteś ważny!"

Według Biblii, jednym z podstawowych zadań rodziców jest komunikowanie dzieciom, że są dla nas kimś wyjątkowym i ważnym. Można to robić werbalnie, ale czyny, przede wszystkim wspólnie spędzony czas, mówią zwykle głośniej niż słowa.

 

3. Wspomnienia: co zapamiętają twoje dzieci

Czego najbardziej pragną twoje dzieci? Co zapamiętają jako najlepsze chwile dzieciństwa?

Dzieci będą pamiętać, że rodzice zawsze mieli dla nich czas.

Dzieci będą pamiętać, że rodzice wyrażali słowami i czynami, że są dla nich ważne.

Dzieci będą pamiętać, że mama i tata okazywali sobie miłość i szacunek.

Dzieci będą pamiętać, że rodzice dbali o autentyczną wiarę i bliską więź z Bogiem.

 

 Rozpoczynając podróż

  • Jakie jest twoje wspomnienie domu rodzinnego? Co uważasz za najlepsze chwile dzieciństwa? Czego w nim zabrakło?
  • Jak myślisz, jakie wspomnienia przeważają (albo będą przeważać) w głowach twoich dzieci? Co zaplanujesz (z całą rodziną, z każdym dzieckiem z osobna) w najbliższym miesiącu, by spędzić ze swoimi bliskimi więcej czasu i przeżyć razem coś ekscytującego?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 2012 & Message Mates copyright 2014 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2016.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide