Rozkoszuj się swoim dzieckiem

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Rodzicielstwo według Biblii

Rozkoszuj się swoim dzieckiem

1 Tesaloniczan 2,5-12

 Istota sprawy

Spędziliśmy sporo czasu rozważając trudne aspekty sztuki wychowania - jak sobie radzić z upartym i przekornym dzieckiem, jak neutralizować niszczące nawyki przekazywane w rodzinie z pokolenia na pokolenie, jak rozważnie stosować dyscyplinę. To jednak tylko jedna strona rodzicielskiego medalu. Byłoby fatalnym nieporozumieniem, gdyby na tej podstawie wyciągnąć wniosek, że dzieci to właściwie tylko źródło kłopotów i zmartwień.

Nie, nie i jeszcze raz nie!

Według Biblii, każde dziecko jest przede wszystkim wyjątkowym darem (nie ciężarem!), "nagrodą", którą obdarza nas Stwórca. W całym Piśmie Świętym mowa jest o tym, że dom rodzinny powinien być miejscem wypełnionym uśmiechem, zachętą, poczuciem bezpieczeństwa, wzajemnym szacunkiem.

Nie ma wątpliwości, że wychowanie to czasem trudne zadanie, ale pierwsze skojarzenie, które powinno nam przychodzić do głowy na dźwięk słowa ?moje dziecko? to... RADOŚĆ.

A więc, rodzicu, wskazówka na dziś: Ciesz się rodzicielstwem! Rozkoszuj się swoim dzieckiem!

 

 Odkrywanie drogi

1. Patrząc wstecz: Wspomnienia z naszego dzieciństwa

Czy twoje dzieciństwo było szczęśliwe? Czy twoi rodzice poświęcali ci wiele uwagi?

Nie wszyscy odpowiedzą na to pytanie zdecydowanym TAK. Smutne jest to, że wielu z nas zamiast zainteresowania i wsparcia doświadczyło w domu obojętności, zaniedbania czy wręcz odrzucenia i krzywdy.

Biblia kreśli zupełnie inny obraz rodzinnej atmosfery. Bóg zaplanował, by rodzina była miejscem, gdzie króluje radość.

 

2. Patrząc w przyszłość: Budowa harmonijnego domu

W Piśmie Świętym znajduje się wiele pojęć opisujących ciepło domowego ogniska i rolę rodziców w budowaniu radosnej domowej atmosfery.

Rozkoszuj się - ciesz się wyjątkową osobowością dziecka

Pielęgnuj - wydobywaj to, co dobre w charakterze dziecka

Otulaj ciepłem - z czułością i troską dbaj o potrzeby dziecka

Dopinguj - motywuj dziecko do rozwoju

Zachęcaj - doceniaj postępy dziecka, dodawaj otuchy w trudnych chwilach

Afirmuj - wyrażaj uznanie, buduj w dziecku poczucie wartości

 

 Rozpoczynając podróż

  • Które ze słów, którym się przyglądaliśmy, najbardziej pobudziło twoją wyobraźnię? Dlaczego? Jak chciałbyś przekuć to pojęcie na realia życia twojej rodziny?
  • Jak myślisz, co sprawia, że trudno nam czasem "rozkoszować się dzieckiem", interesować się jego światem i poświęcać dziecku niepodzielną uwagę? Co zrobisz w najbliższym miesiącu dla swojej rodziny, by zneutralizować jedną z takich przeszkód?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 2012 & Message Mates copyright 2014 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2016.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide