Temperament temperowany z miłością

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Rodzicielstwo według Biblii

Temperament temperowany z miłością

Wybrane wersety z Księgi Przysłów

 Istota sprawy

Rodzicielstwo to jedno z najpiękniejszych życiowych zadań. Z drugiej strony, czasem zdaje się być wyzwaniem ponad nasze siły.

Dobrze wiemy, że składnikiem wychowania powinny być płynąca z miłości troska i uwaga, ale też mądre granice i ich konsekwentne egzekwowanie. Tylko czy normalny człowiek potrafi nieustannie zachowywać taką idealnie zrównoważoną postawę? Tak często górę bierze zmęczenie, irytacja. Chcemy dobrze, ale... puszczają nam nerwy.

Mimo naszych błędów, nie wolno nam rezygnować z rodzicielskiej dyscypliny. Ktoś musi przygotować nasze dzieci do trudów dorosłego życia. Wytrwałość, samodyscyplina, dobre wartości - te rzeczy nie biorą się z powietrza!

Nie pozostaje nic innego, jak przyznać, że my, rodzice, też potrzebujemy się uczyć. Nie staniemy się doskonali w jeden dzień, ale bez samooceny naszych wychowawczych działań i bez otwartości na sensowne ulepszenia daleko nie zajedziemy.

A nie ma chyba ważniejszego (i bardziej skomplikowanego) zadania niż troskliwe i rozważne temperowanie temperamentu naszego dziecka.

 

 Odkrywanie drogi

1. Rodzicielska dyscyplina: ważne niuanse

Zabierając się za temat dyscypliny, trzeba na początku poczynić ważne rozróżnienie.

Po pierwsze, rozsądna dyscyplina nie ma nic wspólnego z maltretowaniem czy poniżaniem dziecka. Po drugie, rozsądna dyscyplina nigdy nie posunie się do łamania osobowości dziecka. Po trzecie, rozsądna dyscyplina rozpoznaje różnicę między nierozważnym dziecięcym zachowaniem a świadomym, przekornym, zawziętym nieposłuszeństwem. I w końcu, rozsądna dyscyplina zawsze będzie na dalszym planie w stosunku do miłości, troski i zachęty.

 

2. Rodzicielska dyscyplina: praktyczne wskazówki

Przesłanie Biblii jest jasne. Mądra miłość to miłość, która wyznacza granice i wyciąga konsekwencje, gdy zostaną przekroczone. Wzorem takiej postawy jest sam Bóg (zob. List do Hebrajczyków 12,5-11).

Jak dyscyplinować swoje dziecko?

  • Zacznij wcześnie. Nie czekaj, aż twoje dziecko będzie nastolatkiem.
  • Zachowaj równowagę. Dyscyplina nie może być wyrazem frustracji i nie może przeważyć nad okazywaniem miłości.
  • Bądź konsekwentny. Ustalaj zasady i trzymaj się ich.
  • Postępuj rozsądnie. Nie bądź biernym, naiwnym rodzicem, ale nie bądź też śmiertelnie poważny; zachowaj pogodę ducha i poczucie humoru.

 

 Rozpoczynając podróż

  • Jak rozumiesz pojęcie "rodzicielska dyscyplina"? W jakim stopniu zgadzasz się z biblijną tezą, że konsekwentna dyscyplina jest integralnym składnikiem rodzicielskiej miłości?
  • Wymień różne sposoby stosowania rodzicielskiej dyscypliny. Które z nich i w jakich proporcjach powinny być stosowane w procesie wychowania?
  • Jeśli jesteś rodzicem: Jak ci idzie kształtowanie charakteru twoich dzieci? Jakich w tym celu używasz środków wychowawczych (zachęta / dyscyplina)? W świetle dzisiejszego wykładu, co chciałbyś ulepszyć w swoim podejściu w najbliższym miesiącu?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 2012 & Message Mates copyright 2014 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2016.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide