Zerwij z grzechami przodków

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Rodzicielstwo według Biblii

Zerwij z grzechami przodków

Rodzaju 25,19-21.24-28

 Istota sprawy

Opowiedz mi o swojej rodzinie...

Pytanie to pojawia się często podczas rozmowy z terapeutą czy psychologiem. Wiele z tego, z czym się zmagamy w dorosłym życiu, ma swoje źródło w przeszłości. Co ciekawe, takie rodzinne powiązania występują również w sferze duchowej.

Według Biblii, wszyscy dziedziczymy po rodzicach skłonność do grzechu. Oprócz tej ogólnej zasady, występuje również zjawisko specyficznego rodzinnego dziedzictwa, które przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Potrzebujemy uważnie przyjrzeć się dziejom własnej rodziny, by dostrzec, jakie wartości, nawyki i skłonności pojawiają się w niej z regularną częstotliwością.

Jakie to ma zastosowanie w temacie rodzicielstwa? Nie przygotujemy dobrze naszych dzieci do wyzwań, które niesie z sobą dorosłe życie, jeśli nie zrozumiemy własnej przeszłości. Zidentyfikowanie negatywnych rodzinnych cech podpowie nam, na co położyć szczególny nacisk w procesie kształtowania następnego pokolenia.

 

 Odkrywanie drogi

1. Ulubione rodzinne grzechy: o co tu chodzi?

"Grzechy przodków" to nie jakieś nieuchwytne przekleństwo, ale konkretne postawy i wzorce zachowania, przekazywane w rodzinie z pokolenia na pokolenie.

Jako rodzice musimy rozpoznać (w sobie, w swoim podejściu do bliskich) przejawy tego rodzinnego dziedzictwa i zacząć świadomie budować w swoich dzieciach nowy kapitał wartości, dobrych wzorców i właściwych przekonań.

 

2. Ulubione rodzinne grzechy: historia jednego rodu

W poprzednim wykładzie przyglądaliśmy się, jak skłonność Abrahama do kłamstwa "przeniosła się" na jego syna, Izaaka.

Studiując uważnie dzieje ich rodziny, odkrywamy, jak z każdym pokoleniem ten destrukcyjny nawyk przybiera na sile i przynosi więcej szkody. Cała młodość Jakuba (wnuka Abrahama) upływa pod znakiem małych i dużych oszustw. Synowie Jakuba również nie stronią od kłamstw i intryg. Rezultaty są opłakane.

Dopiero skrucha i budowany w bólu doświadczeń prawy charakter doprowadzają do uzdrowienia i odnowy w rodzinie patriarchów.

 


 Rozpoczynając podróż

  • Jakie negatywne cechy obecne w życiu twoich rodziców i dziadków dostrzegasz także u siebie? Jak sądzisz, dlaczego mimo naszych dobrych chęci te grzeszne "rodzinne skłonności" wciąż dają o sobie znać?
  • Co zrobisz, by przekazać swoim dzieciom lepsze wzorce? Co możesz konkretnego zrobić w tym względzie w najbliższym tygodniu?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 2012 & Message Mates copyright 2014 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2016.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide