Co siedzi w twoim dziecku?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Rodzicielstwo według Biblii

Co siedzi w twoim dziecku?

Psalm 51,7; 58,4; 139,13-16

 Istota sprawy

Pary spodziewające się dziecka wyobrażają sobie czasem, że ich maleństwo będzie zawsze niczym grudka miękkiej gliny, poddająca się z ochotą rodzicielskiemu kształtowaniu. Mama i tata przeleją na dziecko swoje ambicje i marzenia, nadając jego życiu właściwy (zgodnie z ich definicją tego słowa) kierunek.

Cóż, dość szybko okazuje się, że rzeczywistość jest bardziej skomplikowana. Dziecko też ma swoją wolę!

Z upływem lat rozdźwięk między oczekiwaniami rodziców i pragnieniami dziecka zaczyna się potęgować. W końcu - szybciej niż się spostrzeżemy - dziecko wkracza w lata nastoletnie i rodzinny konflikt interesów sięga zenitu.

Jeśli chcemy mądrzej radzić sobie z tymi wyzwaniami, musimy przyjrzeć się zasadniczej kwestii: Jakie głęboko zakorzenione skłonności (zarówno te dobre, jak i negatywne) "siedzą" w twoim dziecku? Jak dostosować styl wychowawczy do unikalnej osobowości dziecka?

 

 Odkrywanie drogi

1. Odkrywanie dziecka: punkt wyjścia (Przysłów 22,6)

Mądrzy rodzice wzmacniają silne strony swoich dzieci.

Każdy człowiek jest unikalną osobowością, dlatego nie da się kształtować dziecka według sztywnego schematu. Rodzic musi dogłębnie poznać swoje dziecko, odkryć jego skłonności, upodobania, temperament. Zadaniem rodziców jest stworzyć dom, w którym każde z dzieci będzie zachęcane i przygotowywane do wędrówki Bożą drogą dla ich życia.

 

2. Odkrywanie dziecka: niespodzianki i wyzwania (Psalm 51,7; 58,4; 139,13-16)

Każdy z nas posiada unikalny zestaw "skłonności".

Wiemy już, że powinniśmy świadomie pielęgnować dobre skłonności (upodobania, uzdolnienia) naszych dzieci.

Jednocześnie prawdą jest, że wszyscy (nawet małe dzieci) kryjemy w sobie złe skłonności, których wyrazem jest egoistyczne zachowanie, zaspokajanie własnych pragnień kosztem innych. Biblia nazywa to "grzeszną naturą". Przejawom tej egoistycznej natury dziecka rodzice muszą postawić granice.

 


 Rozpoczynając podróż

  • Jakie dobre skłonności widzisz w swoim dziecku? W jaki praktyczny sposób chcesz je w tym miesiącu wzmocnić?
  • Jakie złe skłonności dostrzegasz w swoim dziecku? W jaki praktyczny sposób chcesz je w tym miesiącu temperować?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 2012 & Message Mates copyright 2014 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2016.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide