Nadzieja większa od zgorzknienia

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Nadzieja mimo wszystko

Nadzieja większa od zgorzknienia

1 List św. Piotra 3,13-17

 Istota sprawy

W oparciu o własne pojęcie sprawiedliwości chcemy, żeby wszystko na świecie działo się uczciwie. Dobro powinno prowadzić do nagrody, zło do dokuczliwych konsekwencji. Każdy ma otrzymać to, na co zasługuje. Słabszy zasługuje na wsparcie. Tyranom nie powinno się pozwalać na uciskanie innych. Pracowici, którzy poświęcają się swoim obowiązkom i wykonują je dobrze, zasługują na więcej, niż leniwi i cwaniacy, którzy tylko udają przed przełożonymi. Jeśli ktoś dzisiaj otrzymuje wolne, drugi zasługuje na wolne jutro. To przecież "uczciwe", mówimy.

Ma to sens wtedy, gdy życie idzie we właściwym kierunku. Niestety, nie zawsze tak bywa. Dobro nie zawsze jest nagradzane, a zło karane. Wręcz przeciwnie, zbyt często osoby niemoralne, nieuczciwe i bezwzględne zdają się na swoich matactwach wychodzić lepiej niż ludzie uczciwi.

Tych kilka wersetów z Listu św. Piotra może pomóc nam wytrwać w sytuacjach, w których spotyka nas niesprawiedliwość.

 

 Odkrywanie drogi

1. Dwie perspektywy

Ograniczona ludzka perspektywa sprawia, że tłumaczymy często nasze niewłaściwe, niesprawiedliwe zachowanie panującą wokół niesprawiedliwością. Jednakże Boża perspektywa obejmuje całą oś czasu, na której sprawiedliwość ostatecznie zatriumfuje.

 

2. Pomocne wskazówki (1 P 3,13-16)

W jaki sposób jako ludzie wierzący możemy poradzić sobie z panującą wokół niesprawiedliwością? Apostoł Piotr wymienia pięć zaleceń

  1. Pamiętaj o błogosławieństwie, jakim Bóg cię obdarzył.
  2. Nie panikuj i nie martw się.
  3. Wyznaj, że Jezus jest Panem nawet w tej trudnej sytuacji.
  4. Bądź gotów, by być Jego świadkiem.
  5. Dbaj o to, by twoje sumienie zawsze było czyste.

 

 Rozpoczynając podróż

  • Czy masz czasem ochotę, by "zaprowadzić porządek na własną rękę?" W jakiej sprawie kusi cię, by samemu wyrównać rachunki? Jak myślisz, jakie byłyby tego konsekwencje?
  • Czy zdarzyło ci się, że ktoś zapytał cię o źródło twojego spokoju i postawy szacunku - w obliczu niesprawiedliwego traktowania? Jaki był kontekst tej sytuacji? Jaki był jej rezultat?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 1988, 1989; Message Mates copyright 2011 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2017.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide