Zachęta w rodzinnym stylu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Korzenie

Zachęta w rodzinnym stylu

Hebrajczyków 10,19-25

 Istota sprawy

Niewiele jest rzeczy, które skuteczniej okradają chrześcijańskie wspólnoty z radości, niż słowa krytyki i dezaprobaty. Szczególnie, jeśli takie zniechęcające stwierdzenia pochodzą nie z zewnątrz, ale od członków tej samej grupy. Pismo Święte wzywa nas, byśmy się wzajemnie zachęcali do miłości i do dobrych uczynków. (Hebrajczyków 10,24) Ale częściej, niż jesteśmy gotowi to przyznać, panuje w naszych kościołach atmosfera nieufności, obojętności i rywalizacji, która bynajmniej nie motywuje do życia według Bożych wartości. Wyobraź sobie jednak, że jesteś częścią wspólnoty, gdzie wszyscy wzajemnie się zachęcają, wspierają słowem i czynem, motywują do życia w prawdzie i pocieszają w przeciwnościach. Czyż nie byłoby to wspaniałe? Gdyby taka postawa cechowała każdą osobę w naszych kościołach, powierzchowna wspólnotowość ustąpiłaby miejsca prawdziwemu doświadczeniu duchowej rodziny.

 

 

 Odkrywanie drogi

1. Istota zachęty

W swojej istocie zachęcanie jest formą werbalnej komunikacji. Trudno o zachętę bez użycia słów!

 

2. Składniki zachęty (Hebrajczyków 10,19-25)

Biblijna definicja zachęty podkreśla wagę słów wyrażających:

  • docenienie i pochwałę
  • wsparcie i otuchę
  • napomnienie do życia według prawdy Słowa Bożego

 


 Rozpoczynając podróż

  • Czy w twoim doświadczeniu kościoła/wspólnoty więcej było wsparcia i zachęty czy krytyki i obojętności? Co było tego powodem?
  • Czy jesteś osobą, która w każdej rozmowie szuka sposobności, by okazać zrozumienie i wsparcie?
    • Co możesz zrobić, by rozwijać się w tej dziedzinie?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright © 1973, 1974, 1980, 1982, 1987, 1988, 1990 & Message Mates copyright © 2008 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright © IFL-Polska 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide