Dobrze jest wiedzieć

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Korzenie

Dobrze jest wiedzieć

1 Tymoteusz 4,1-6; 1 Piotr 3,13-16

 Istota sprawy

Wspólnota chrześcijan jak tlenu potrzebuje postawy pełnej życzliwości i zachęty. Równie ważna jest cierpliwość i wytrwałość w przeciwnościach. Oczywiście, nie może także zabraknąć modlitwy i uwielbienia Boga. Ale nawet posiadając te trzy niesłychanie ważne wyróżniki, czegoś będzie jeszcze brakowało. Brakuje miejsca na uczenie się. Wszystkie zdrowe, silne wspólnoty kładą nacisk na poznawanie nowych prawd Pisma Świętego oraz odświeżanie tych już znanych. Bez tego składnika naszej wierze zabraknie fundamentu, a naszej więzi z Bogiem - duchowych korzeni. Chrześcijanin, który się rozwija, to ktoś, kto czyta, słucha, bada, rozważa i przyswaja sobie przesłanie Biblii. To ktoś, kto coraz lepiej zna Pismo Święte i, przede wszystkim, jej Autora. To ktoś, kto zgłębia znaczenie kluczowych prawd teologicznych i umie korzystać z ich bogactwa w codziennym życiu.

 

 

 Odkrywanie drogi

1. Ignorancja to nie powód do dumy (1 Piotr 3,13-16)

Ignorancją w zakresie wiedzy ogólnej nie warto się przechwalać. Tym bardziej dotyczy to nieznajomości kluczowych prawd biblijnych i teologicznych - w przypadku ludzi, którzy uważają się za chrześcijan.

 

2. Zdrowa nauka to nie opcja do wyboru (1 Tymoteusz 4,1-6)

We fragmencie tym Apostoł Paweł daje chrześcijanom ostrzeżenie przed konkretnymi zagrożeniami, wskazuje na źródło niebezpieczeństwa, podkreśla rolę wiedzy ("nauki") i wiary w obronie przed złymi wpływami, zachęca do wcielania prawd wiary w życie.

 

 


 Rozpoczynając podróż

 • Jaką rolę w życiu chrześcijanina powinna według ciebie pełnić wiedza (znajomość Biblii, teologii, doktryn chrześcijańskich)?
 • Które z poniższych zagrożeń związanych z wiedzą może dotyczyć ciebie?
  • wiedza nie ugruntowana w Piśmie Świętym
  • wiedza jako powód do pychy
  • wiedza, której nie towarzyszy miłość i łaska
  • wiedza, której nie stosuje się w praktyce

   

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright © 1973, 1974, 1980, 1982, 1987, 1988, 1990 & Message Mates copyright © 2008 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright © IFL-Polska 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide