Ukochany syn, znienawidzony brat

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Józef: Człowiek wiary i przebaczenia

Ukochany syn, znienawidzony brat

Rodzaju 37

 Istota sprawy

Niewiele jest biografii bardziej zaskakujących, bardziej dramatycznych i bardziej pouczających niż biblijne opowiadanie o Józefie. Zajmuje ono więcej miejsca w Księdze Rodzaju niż opis dokonań lepiej znanych przodków Józefa - Adama, Noego, Abrahama czy w końcu Jakuba, ojca Józefa.

Nasz bohater pojawia się na scenie historii w wieku 17 lat, a opuszcza ją prawie sto lat później. Jego życie to szereg niezwykłych zwrotów akcji i splotów okoliczności, tragedii przemieszanej z Bożym błogosławieństwem.

Na upokorzenia, które zgotowali mu ludzie, Józef zawsze reagował w sposób pozbawiony nienawiści i pragnienia zemsty. W każdych warunkach pamiętał o Bogu i starał się być Mu wierny. Ufności tej nie stracił nawet siedząc w celi mrocznego egipskiego więzienia.

W wykładzie tym przyjrzymy się pozornie sielankowej młodości Józefa, gdy nad jego głową zebrały się czarne chmury bratniej zawiści. Lekcja, jaka stąd płynie, jest jasna: rodzicielska bierność i stronniczość nigdy nie prowadzi do niczego dobrego.

 

 Odkrywanie drogi

1. Trochę kontekstu (Rodzaju 37,1-11)

Rodzina Jakuba nie należała do harmonijnych. Niestety, za głównego winowajcę tego stanu rzeczy należy uznać samego Jakuba.

Był stronniczym mężem (miał dwie żony, ale szczerze kochał tylko jedną, Rachelę) i biernym ojcem.

Kiedy pewnego razu dokonano gwałtu na jego jedynej córce, Jakub nie zrobił w tej sprawie nic. Korzystając z bierności ojca, jego starsi synowie sami wymierzyli sprawiedliwość - mordując sprawców gwałtu. (zob. Rodzaju 34)

Szalę goryczy przelała atencja, jaką Jakub okazywał Józefowi, pierworodnemu synowi Racheli. Pewny ojcowskiej opieki, Józef nierozważnie przechwalał się snami, w których bracia składali mu pokłon. W tym kontekście, nie dziwi ich reakcja: nienawiść.

 

2. Plan zabójstwa (Rodzaju 37,12-25)

Jakub nie umiał czy nie chciał dostrzec, co dzieje się w jego rodzinie. Nie zrobił nic, by zaradzić napięciu, jakie narastało w relacjach braci z Józefem. Wysyłając Józefa z misją do braci, nie domyślał się, że nieuchronnie doprowadzi to do tragedii.

Bracia, z dala od rodzinnego domu, zwietrzyli swoją szansę. Zamierzali zabić Józefa, ale ostatecznie, po interwencji Rubena, zamienili ten wyrok na śmierdzący dół wyschniętej studni.

 

3. Sprzedany w niewolę (Rodzaju 37,25-36)

W końcu bracia wymyślili, jak pozbyć się Józefa i jeszcze na tym zarobić. Sprzedali go w niewolę, a ojcu podsunęli zmyśloną historię o nieszczęśliwym wypadku.

I pomyśleć, że wszystkiego tego można by uniknąć przy większym zaangażowaniu i bezstronności głowy rodziny...

 

 Rozpoczynając podróż

  • Czy zdarza ci się być biernym - w sprawach, w których potrzebne jest zdecydowane działanie? Jeśli tak, co jest tego przyczyną?
    • W jaki sposób chciałbyś w najbliższym tygodniu zacząć pracować nad tym problemem?
  • Czy zdarza ci się zazdrościć innym - w sprawach, w których potrzeba pokory i zdrowego dystansu do siebie? Jeśli tak, co wywołuje w tobie te negatywne emocje?
    • W jaki sposób chciałbyś w najbliższym tygodniu zacząć pracować nad tym problemem?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide