Szczodrość, która da ci spełnienie

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Hojność z uśmiechem na twarzy

Szczodrość, która da ci spełnienie

1 Tymoteusz 6,6-10.17-19

 Istota sprawy

Życie nie jest aż tak skomplikowane, jak się nam czasem zdaje. To my często niepotrzebnie go komplikujemy.

Pozwalamy, by media kształtowały naszą hierarchię potrzeb. Dajemy się złapać w pułapkę porównywania się z innymi. Zaprzyjaźniamy się z filozofią pod tytułem "więcej znaczy lepiej". W rezultacie ciągle za czymś biegamy, ale w środku odczuwamy coraz większą pustkę.

Gdy potem ktoś mówi nam o dawaniu, odpowiadamy: "Jak będę miał więcej czasu/energii/możliwości/pieniędzy, pomyślę o innych." Ale to ślepa uliczka! W rzeczywistości, szczodrość nie zależy od stanu konta, ale tylko i wyłącznie od naszego nastawienia.

Jeśli oderwiemy się od tyranii naszych własnych potrzeb (i zachcianek) i zaangażujemy w życie osób, które nie mają tyle, co my, odkryjemy, że sekret spełnienia nie tkwi w gromadzeniu dóbr, ale w dzieleniu się z innymi.

 

 Odkrywanie drogi

1. Spełnienie pod lupą (1 Tymoteusz 6,6.17-19)

Spełnienie albo zadowolenie to cnota, którą Apostoł Paweł opisuje w 6 rozdziale 1 Listu do Tymoteusza - w kontekście napomnień kierowanych pod adresem bogaczy. Rdzeń greckiego słowa tutaj użytego ("arkeo") zawiera w sobie ideę nasycenia, wystarczalności. Kiedy to, co mamy, nam wystarcza, nie mamy powodów do niepokoju czy frustracji. W każdych okolicznościach, łatwych czy trudnych, możemy być zadowoleni.

 

2. Spełnienie a bogactwo (1 Tymoteusz 6,7-10)

Oto jakie zalecenia kieruje Paweł pod adresem bogatych chrześcijan:

  • Strzeż się pychy
  • Nie opieraj swojego poczucia bezpieczeństwa na bogactwie
  • Pielęgnuj właściwą perspektywę

 

 Rozpoczynając podróż

  • Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że Bóg chce, byśmy byli spełnieni?
  • Czy można być spełnionym, nawet posiadając niewiele? Jaki jest sekret poczucia zadowolenia, niezależnie od okoliczności?
  • W jaki konkretny sposób możesz przekierować swoją uwagę z rzeczy, które chciałbyś zdobyć na osoby, którym mógłbyś pomóc? Co zrobisz w tym kierunku w najbliższym tygodniu?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide