Przywrócony i wyniesiony

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Józef: Człowiek wiary i przebaczenia

Przywrócony i wyniesiony

Rodzaju 41,1-46

 Istota sprawy

Napiętnowanie, szykany, prześladowania. Z taką reakcją otoczenia spotykają się naśladowcy Chrystusa w wielu rejonach świata. Choć w naszym kręgu kulturowym teoretycznie panuje tolerancja, opowiadanie się po stronie chrześcijańskich wartości jest coraz częściej przedstawiane jako "staroświeckie" czy wręcz szkodliwe.

Nie powinno to zaskakiwać, skoro już Apostoł Piotr pisał: Nie dziwcie się, gdy znajdziecie się w ogniu próby, bo to nic nadzwyczajnego! (1 List Piotra 4,12) Próby wiary i charakteru stanowiły chleb powszedni także w przypadku Józefa. Czasem była to otwarta wrogość otoczenia, czasem - obojętność i pozostawienie własnemu losowi.

Bóg jednak nigdy nie zapomniał o Józefowi. Za kulisami wydarzeń przygotowywał niezwykły plan, którego kulminacją było zwolnienie z więzienia i błyskawiczny awans na szczyty władzy. Gdyby nie lata Bożej szkoły charakteru, Józef nie byłby gotowy, by sprostać tej nowej, niespodziewanej próbie - próbie pod tytułem "sukces".

Przykład Józefa jest zaproszeniem do trwania przy Bogu w każdych warunkach - w obliczu prześladowań, w chwilach triumfu i powodzenia, w szarej codzienności.  

 

 Odkrywanie drogi

1. Próba (Rodzaju 40,23-41,1)

Przez dwa długie lata Józef czekał, aż podczaszy faraona upomni się o niego na dworze władcy. Niestety, podczaszy o nim kompletnie zapomniał.

Czy były to stracone lata? Jaki był sens tego bezruchu? Bóg użył tej próby wiary, by przygotować charakter Józefa na to, co miało nadejść.

 

2. Przełom (Rodzaju 41,1-36)

To miał być kolejny monotonny poranek, kolejny dzień więziennej wegetacji...

Niespodziewanie, drzwi celi otwierają się na oścież. Przychodzi wezwanie przed oblicze samego faraona. Król szuka kogoś, kto zinterpretuje jego sny.

Józef nie tylko bezbłędnie wyłożył ich znaczenie (nadchodzi długotrwały okres nieurodzaju), ale od razu zaproponował środki zaradcze (trzeba zgromadzić zapasy żywności).

 

3. Nagroda (Rodzaju 41,27-46)

Józef nie prosił o wolność, nie wnioskował o stanowisko zarządcy. Ani słowem nie wspomniał o niesprawiedliwym traktowaniu, które go spotkało. Po prostu zrobił dobrze to, o co go poproszono, wskazując przy tym na Boga.

Faraon od razu dostrzegł zalety Józefa i bez wahania powierzył mu obowiązki ministra zaopatrzenia. W przeciągu kilku godzin nasz bohater przebył drogę "od pucybuta do milionera".

 

 Rozpoczynając podróż

W chwilach rozczarowania i oczekiwania na zmianę: z ufnością trwaj przy Bogu.

W chwilach ekscytacji i sukcesu: z pokorą dziękuj Bogu.

  • Na jakim etapie życiowym teraz się znajdujesz: czas pytań, zmagania z problemami, oczekiwania na zmianę, poszukiwania nowych możliwości czy czas wzmożonej aktywności, sukcesu, rozwoju, nowych wyzwań, wytrwałej pracy?
  • W jaki sposób przykład Józefa może być dla ciebie inspiracją na twoim etapie życiowej podróży?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 1980 & Message Mates copyright 2015 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2016.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide