Gdy Bóg mówi: nie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Dawid: Pasja i przeznaczenie

Gdy Bóg mówi: nie

2 Księga Samuela, rozdział 7

 Istota sprawy

Przechodzimy w naszym życiu przez doświadczenia, które można opisać obrazowo jako czas pustyni. Mieliśmy wspaniałe plany i marzenia, tymczasem przychodzi nam zmierzyć się z przeciwnościami, rozczarowaniem, odrzuceniem.

Wielu z nas zapewne doświadczyło tego, jak Bóg obdarza dodatkowymi zasobami sił i zachęty. Niekiedy jednak poczucie zawodu jest niemal nie do zniesienia.

Nasze niepowodzenia są dla nas często ogromnym zaskoczeniem. Nie rozumiemy, jak coś tak przykrego mogło spotkać właśnie nas... Bóg jednak potrafi "współdziałać we wszystkim dla naszego dobra" (zob. List do Rzymian 8,28) i w trudnych sytuacjach uczyć nas cennych lekcji wiary.

Zobaczmy, jak z poczuciem rozczarowania radził sobie król Dawid.

 

 Odkrywanie drogi

1. Czas pokoju (2 Księga Samuela 7,1-3)

Królestwo Dawida doświadczało bezprecedensowego okresu pokoju. To skłoniło Dawida do podjęcia wielkiego projektu, jakim miało być wzniesienie świątyni dla Boga.

 

2. Boże NIE i Boże TAK (2 Księga Samuela 7,4-17)

Bóg nie pozwolił Dawidowi podjąć się budowy świątyni. Dał mu jednak coś nieskończenie cenniejszego. Zawarł z nim przymierze, na mocy którego jego królestwo miało się ostać na wieki.

 

3. Modlitwa Dawida (2 Księga Samuela 7,18-29)

W postawie wdzięczności Dawid wylał swoje myśli i emocji w modlitwie przed Bogiem.

 

 Rozpoczynając podróż

  • Jakie powody stanęły na przeszkodzie temu, by Dawid mógł zbudować świątynię dla Pana? Jak mógł Dawid zareagować na Boże NIE? Jak zareagował?
  • Jakie było znaczenie przymierza, jakie Bóg zawarł z Dawidem? W jakim sensie jako wierzący w Chrystusa jesteśmy jego częścią?
  • W jakich sytuacjach w swoim życiu spotkałeś się z Bożym NIE na twoje prośby czy pragnienia? Jaka była twoja reakcja? Czego nauczyłeś się z tych sytuacji?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide