W obronie ojcostwa

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Liczy się charakter

W obronie ojcostwa

Wybrane fragmenty z Księgi Przysłów

 Istota sprawy

Ojcowie nie mają w ostatnich latach dobrej prasy. Za mało zarabia. Za mało czasu z rodziną. Za mało przebojowy. Lista uwag nie ma końca. W takiej sytuacji odświeżające będzie zajrzeć do Księgi Przysłów, słynnej starożytnej księgi mądrości, by odkryć, że o rodzicach można pisać z uznaniem, szacunkiem i podziwem. Wśród 26 wzmianek o roli ojca, jakie da się wyłuskać z tekstu księgi, nie ma ani jednej o negatywnym wydźwięku. Autor nie skupia się na niedostatkach i niedomaganiach (choć ich nie neguje), ale w każdej swojej wypowiedzi docenia znaczenie wpływu prawego ojca. Wczytajmy się zatem w te ponadczasowe wypowiedzi "w obronie ojcostwa".

 


 Odkrywanie drogi

1. Doceniając ojców

Współczesna kultura zachęca do szukania i demaskowania każdych najmniejszych uchybień rodziców. Księga Przysłów nawołuje do szacunku wobec ojców.


2. Rola ojca (Przysłów 4,1-5; 19,14; 22,28)

Bycie ojcem wiąże się z: zapewnieniem rodzinie utrzymania, troską o materialne i duchowe dobro rodziny, przekazywaniem dzieciom mądrości życiowej.


3. Relacje ojca (Przysłów 5,15-19; 15,20)

W życiu każdego ojca są dwie fundamentalne relacje, które powinny być dla niego absolutnym priorytetem: relacja z żoną i relacja z dziećmi.

 


 Rozpoczynając podróż

  • Za jakie rzeczy możesz być wdzięczny swojemu ojcu? Co w nim cenisz?
  • Jakie są według ciebie twoje główne zadania ojca rodziny? Co stanowi o tym, że ktoś jest dobrym ojcem?
  • W jaki sposób inwestujesz w relację z żoną i dziećmi? Co możesz zrobić w tym tygodniu, by ich docenić i sprawić im radość?
FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright © 1985, 1991 & Message Mates copyright © 2011 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright © IFL-Polska 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide