Przenikliwość Abigail

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Liczy się charakter

Przenikliwość Abigail

1 Samuelowa 25,1-42

 Istota sprawy


Na scenie historii pojawia się nagle i na krótko. Pomimo tego, że na kartach biblijnej epopei występuje razem z jednym z "wielkich" bohaterów Starego Testamentu, Dawidem, Abigail - bo o niej mowa - przyćmiewa swoim mądrym postępowaniem pozostałe postaci tego dramatu. Gdy między Dawidem i Nabalem (mężem Abigail) wybucha grożący rozlewem krwi konflikt, Abigail staje jako rozjemczyni między zwaśnionymi stronami. Intuicja, przenikliwość, rozsądek, którymi wykazuje się ta dzielna kobieta, znamionują cechy dojrzałego charakteru. Jej szlachetne i rozważne postępowanie uchroniło ludzkość od jeszcze jednego bezsensownego mordu i... wprowadziło Abigail do królewskich pałaców.

 


 Odkrywanie drogi

1. Trochę tła

Historia rozpoczyna się w momencie, gdy Dawid wraz z 600 towarzyszami, uciekając przed królem Saulem, zjawia się w okolicach osady Karmel.


2. Poznajmy głównych bohaterów (1 Samuelowa 25,1-4)

Konflikt między Dawidem i Nabalem zmusza Abigail do odważnego kroku - na który mogła zdobyć się tylko osoba o wyjątkowo przenikliwym charakterze.


3. Typowe konflikty - mądre rozwiązania (1 Samuelowa 25,5-42)

Gdy spojrzymy na sytuację w 25 rozdziale 1 Księgi Samuelowej przez pryzmat relacji mąż-żona i pracodawca-pracownik, jeszcze bardziej docenimy dojrzałość postawy Abigail.

 


 Rozpoczynając podróż

  • Jak reagujesz w sytuacjach konfliktowych w domu i w pracy?
  • W jaki sposób możesz uczyć się rozwiązywania konfliktów w sposób rozważny i pokojowy, a nie siłowy?
  • Jak stać się człowiekiem przenikliwego charakteru?
FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright © 1985, 1991 & Message Mates copyright © 2011 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright © IFL-Polska 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide