Sprawdzony sposób, który wciąż działa

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Hojność z uśmiechem na twarzy

Sprawdzony sposób, który wciąż działa

Wybrane fragmenty Pisma Świętego

 Istota sprawy

"Obowiązkowe świadczenie pieniężne lub rzeczowe w postaci dziesiątej części dochodu na rzecz Kościoła." O czym mowa? Dziesięcina. Co to ma wspólnego z hojną i zarazem radosną dobroczynnością?

Dziesięcina ma swoje źródło w Prawie Mojżeszowym. Oznaczała dziesiątą część zbiorów przeznaczaną na system świątynny. Była w istocie podatkiem na rzecz kapłanów. Jednocześnie, były okazje, kiedy Izraelici składali dobrowolne, dodatkowe ofiary na cele specjalne.

W Nowym Testamencie praktyka dziesięciny nie należy do spisanych chrześcijańskich obowiązków, z drugiej jednak strony, nigdzie nie zostaje wyraźnie zniesiona. Wydaje się, że w umysłach naśladowców Jezusa nadal stanowiła punkt odniesienia, jeśli chodzi o ilość dochodów przekazywanych na cele wspólnoty. A tak naprawdę był to jedynie punkt wyjścia, bowiem wierzący bardzo często dawali o wiele więcej - z potrzeby serca, z radosnym nastawieniem.

Co więc to oznacza dla na dzisiaj, chrześcijan żyjących w XXI wieku? Odkryjmy przepis na hojność, który wciąż działa...

 

 Odkrywanie drogi

1. Narzucony plan: Prawo Mojżeszowe

Dziesięcina była obowiązkiem nałożonym na każdą izraelską rodzinę. Podatek ten był przeznaczony na utrzymanie kapłanów i lewitów.

 

2. (Odrobinę) zmodyfikowany plan: Kościół w I wieku

W Nowym Testamencie świątynią jest Kościół, czyli wszyscy wierzący. Dziesięcina nie jest prawnym wymogiem, jednak od wierzących dalej oczekuje się hojnego, regularnego wsparcia na rzecz wspólnoty - dla którego dziesięcina (10 procent dochodu) jest punktem odniesienia.

 

3. Osobisty plan: Kościół w XXI wieku

Studiując zagadnienie dziesięciny w biblijnym kontekście, odnajdujemy zasady, które są drogowskazem również dla nas dzisiaj:

 • Przeznaczanie 10 procent dochodu na cele dobroczynne i religijne to dobry punkt wyjścia w planowaniu domowego budżetu
 • Przemyślane, regularne dawanie powinno być naszym nawykiem
 • Regularne dawanie sprawia, że hojność staje się czymś naturalnym

 

 Rozpoczynając podróż

 • Jaki procent swoich miesięcznych dochodów przeznaczasz na cele dobroczynne (osoby w potrzebie, organizacje społeczne) i religijne (Kościół, wspólnota, organizacje misyjne)?
  • Jak się ma twoje dawanie w stosunku do biblijnych "10 procent" dochodu?
  • Czy uważasz, że 10 procent to wygórowany poziom, czy raczej zbyt niski?
 • Czy twoje dawanie jest zaplanowane czy raczej spontaniczne?
  • W jaki sposób chciałbyś wprowadzić większą regularność w tej kwestii?
  • Jakie osoby / projekty / organizacje chciałbyś wciągnąć na listę spraw, które wspierasz regularnie?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide