14. Nadzieja większa od religii: "Job description" pasterza

1 List św. Piotra 5,1-4


W świecie biznesu precyzyjny job description (zakres obowiązków) to fundament dobrego porozumienia między pracodawcą a nowo przyjętym pracownikiem. Bez spisanych celów i wymagań, prędzej czy później pojawi się obopólna frustracja. Gdy jednak oczekiwania są jasno zakomunikowane, wszyscy wiedzą, czego wymagać i czego się spodziewać.

W Kościele sprawy mają się podobnie, choć precyzyjny "opis pracy" osób duchownych czy pracowników kościelnych jest sprawą kontrowersyjną. Od księży i pastorów oczekuje się bardzo wiele, często jednak są to oczekiwania całkowicie oderwane od realiów. Nic dziwnego, że na takim podłożu nietrudno o konflikty i rozczarowania.

Na szczęście Pismo Święte daje nam konkretne wskazówki, jak ma wygląda rola przywódców w Kościele. Nie są to rozbudowane opisy, ale raczej ogólny obraz, na podstawie którego powinniśmy budować nasze oczekiwania wobec służących Bogu na cały etat - tak by były to oczekiwania realistyczne i uczciwe.Artykuł do serii 1

Artykuł do serii 2

Artykuł do serii 3

Artykuł do serii 4

 


Kazanie jest zarchiwizowane. Możesz pobrać archiwalne audycje przechodząc do działu "Pobierz" lub możesz kupić płyty CD w sklepie.
Powrót do serii

Wyróżniony artykuł

 • Narodzenie Chrystusa: szeroka perspektywa

  Charles R. Swindoll

  Jeśli masz choćby najogólniejszą wiedzę na temat narodzin Jezusa Chrystusa, to najlepiej... o wszystkim zapomnij i rozpocznij wszystko od nowa!

  Przez wieki historia narodzenia Jezusa została tak bardzo upiększona i ubarwiona, że przypomina raczej romans made in Hollywood. Powtarza się tę wyidealizowaną bożonarodzeniową opowieść co roku, utrwalając w naszych umysłach sentymentalne sceny rodem z sielanki.

  A jak było naprawdę?

  Czytaj dalej...

Kolumna Zygmunta [wideoblog]

 

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide

Misja IFL-Polska

IFL-Polska pragnie przekazywać przesłanie Pisma Świętego jak najlepiej i jak najwierniej. Pragniemy to robić rzetelnie, w sposób przejrzysty i praktyczny, aby pomóc w lepszym zrozumieniu planu, jaki Bóg ma dla człowieka. Ludziom wierzącym pragniemy wskazywać na ich miejsce i rolę w świecie pełnym potrzeb, niebezpieczeństw, wrogości i rozpaczy.

Naszą misję realizujemy głównie poprzez nadawanie półgodzinnych audycji radiowych. Wsparciem dla tych programów jest służba duszpasterska oraz produkcja różnych pomocy, które pomagają pogłębiać wiedzę biblijną i stosować ją w codziennym życiu.