On nadchodzi... Czy jesteś gotów? (Jan 14,3)

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Pewnej ponurej nocy, dwa tysiące lat temu, w przestronnym pomieszczeniu na piętrze jednego z jerozolimskich domów Jezus Chrystus przeżywał wraz ze swoimi bliskimi przyjaciółmi szczególną uroczystość. Mistrz z Nazaretu i jego najwierniejsi współpracownicy spożywali wspólnie kolację paschalną (kulminacyjny punkt najważniejszego wydarzenia żydowskiego roku religijnego, święta Paschy). My, z perspektywy czasu, to ich spotkanie nazywamy "Ostatnią Wieczerzą".

To właśnie podczas tego uroczystego posiłku Jezus zdradza swoim uczniom, że za kilka godzin umrze. Uczniowie są zdruzgotani. Nie mogą uwierzyć własnym uszom: Opuszczam ten świat... Idę do Nieba... Wracam do domu Ojca...

Tak, Niebo na prawdę istnieje! Nie jest to wytwór ludzkiej wyobraźni. Niebo to rzeczywistość. To realne miejsce - dom, który Jezus przygotowuje dla swoich uczniów. Mamy na to Jego słowo. Obiecał nam to! W Ewangelii Jana 14,3 Jezus mówi: Przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie. Jest to pierwsze tak oczywiste zapewnienie o "zabraniu" do Nieba, którą uczniowie słyszą z ust swego Mistrza.

Nie tego się spodziewali! Towarzyszyli przecież swojemu Nauczycielowi, aby zobaczyć, jak ustanawia w Jerozolimie swoje rządy. Jezus - Król królów, Pan panów, długo wyczekiwany Mesjasz, sprawiedliwy władca Izraela i Pan całego świata! A to wszystko za ich życia, z nimi jako zaufanymi doradcami u boku nowego króla! I to najlepsze - druzgocąca, upokarzająca i, przede wszystkim, ostateczna klęska Rzymu, znienawidzonego ciemiężcy Izraela.

Jezus powstrzymuje jednak te zapędy. Zdecydowanie ucina ich polityczne marzenia. Rozprawy z Rzymem na razie nie będzie. Na ostateczny triumf trzeba będzie poczekać. Póki co, królowanie Mesjasza będzie się realizować w sferze duchowej. Znakiem charakterystycznym Jego rządów będzie... miłość i pokora.

Niedługo po tej rozmowie Jezus ginie męczeńską śmiercią na krzyżu. Zostaje pochowany w wykutym w skale grobie. Trzy dni później jednak wstaje z martwych, odnosząc zwycięstwo nad najgroźniejszym wrogiem ludzkości - grzechem i śmiercią.

Jak upewnić się, że jesteśmy gotowi na powrót Króla?

 • chmuryPo pierwsze: nie skupiajmy się na tym, co materialne, przemijające, ale patrzmy na wszystko oczami wiary, zawsze pamiętając, że nasze życie to zaledwie przygotowanie do wieczności. 
 • Po drugie: nie pozwalajmy, by kontrolowały nami nasze doczesne zmartwienia i obawy, ale ustawicznie "odpoczywajmy" w Bożym pokoju - w świadomości, że On ma w swym ręku naszą przyszłość. 
 • Po trzecie: ufajmy Bogu, że w swoim czasie spełni to, co obiecał - zabierze nas do swojego domu.
 

Pewnego dnia Jezus przyjdzie, by zabrać wszystkich swoich uczniów do Nieba. Jeśli jesteś (duchowo) gotów, by się z Nim spotkać, myśl ta powinna być dla ciebie pociechą. Jeśli jednak nie jesteś na to przygotowany, sama wzmianka o "powrocie Chrystusa" sprawia być może, że czujesz się niepewnie. Tajemnica życia wiecznego, sekret gotowości na spotkanie z wiecznością tkwi w tym, by osobiście poznać Tego, który pokonał śmierć.

Jego powrót jest bliski... Czy jesteś gotów?

Za: Growing Deep in the Christian Life: Essential Truths for Becoming Strong in the Faith Workbook (Plano, Tex.: Insight for Living, 2005), s. 162 i 169. Copyright 2005 Insight for Living. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

 • Narodzenie Chrystusa: szeroka perspektywa

  Charles R. Swindoll

  Jeśli masz choćby najogólniejszą wiedzę na temat narodzin Jezusa Chrystusa, to najlepiej... o wszystkim zapomnij i rozpocznij wszystko od nowa!

  Przez wieki historia narodzenia Jezusa została tak bardzo upiększona i ubarwiona, że przypomina raczej romans made in Hollywood. Powtarza się tę wyidealizowaną bożonarodzeniową opowieść co roku, utrwalając w naszych umysłach sentymentalne sceny rodem z sielanki.

  A jak było naprawdę?

  Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide