Co to znaczy "ufać Bogu"?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

Colleen Swindoll Thompson

Nie przychodzi mi łatwo obdarzać innych zaufaniem.

Mogłabym zwalić winę na fakt, że nie ma już dziś zbyt wielu osób naprawdę godnych zaufania. Wiem jednak, że sedno problemu tkwi we mnie...

Gdzieś tam w środku tkwi we mnie strach, że zostanę oszukana, zawiedziona, zraniona. Taki mój mechanizm obronny - lepiej się nie wychylać, lepiej nie przesadzać z poleganiem na innych. Jakoś sobie poradzę sama.

Kiedy pojawiają się w moim życiu okoliczności, które wymagają ode mnie zrobienia kroku wiary, robię, co mogę, by tego uniknąć. Mój umysł zaczyna pracować na najwyższych obrotach - w poszukiwaniu rozwiązania, dzięki któremu odzyskałabym kontrolę nad sytuacją. Podświadomie zakładam, że jeśli tylko dokładnie przeanalizuję problem i włożę odpowiednio dużo wysiłku w poszukiwanie drogi wyjścia, opanuję sytuację na tyle, że uda mi się bezboleśnie przeskoczyć fazę zaufania. (Brzmi to trochę jak filozofia życiowa Gedeona ze Starego Testamentu, nieprawdaż?)

chodzenie po linieMój problem z zaufaniem nie jest nowy, a moje próby, by go przezwyciężyć również nie są świeżej daty. Swego czasu zdobyłam się nawet na studium Pisma Świętego pod kątem tematu praktycznej wiary i zaufania w trudnych okolicznościach. Nie czułam się po tym dużo bardziej spragniona, by ufać zawsze, wszędzie i bezgranicznie, ale jednak dokonałam pewnych odkryć...

Zdefiniowałam sobie zaufanie jako niezachwianie przekonanie, że mogę na kimś lub na czymś polegać. Piękna myśl, ale co zrobić, żeby nie pozostała tylko teorią? Zaobserwowałam też, że postawa niewzruszonej ufności zakłada, że ten ktoś, na kim się opieramy, odznacza się nieskazitelnym charakterem, konsekwentną uczciwością, prawdomównością, sprawiedliwością, rzetelnością i wiernością. Chwileczkę - zawoła ktoś o usposobieniu podobnym do mojego - przecież właśnie tu jest pies pogrzebany. Takich osób po prostu nie ma!

I tu pojawia się niespodzianka. Istnieje ktoś, kto jest absolutnie godny zaufania! Pismo Święte nieskończoną niemal ilość razy powtarza, że nasz Ojciec w Niebie jest kimś, komu możemy bezgranicznie zaufać. Jesteśmy wezwani, by wierzyć, że On ma wszystkie okoliczności naszego życia pod kontrolą. Jesteśmy zachęcani, by ufać, że pod Jego kierownictwem wszystkie sprawy - i te przyjemne, i te trudne - współdziałają dla naszego dobra (Rzymian 8,28)

Co robić? Mój mechanizm obronny ("nikomu nie ufaj, bo nikt nie jest niezawodny") nie zdaje egzaminu w przypadku wszechmocnego Boga. On jest niezawodny. On jest najlepszym obrońcą. On jest odpowiedzią na mój problem z zaufaniem.

Muszę więc zaryzykować. Muszę oddać sprawy, które mnie przerastają, w Jego ręce i zobaczyć, jak On mnie przez nie przeprowadzi. Kiedy wybieram zaufanie mojemu Panu, będę miała okazję odkryć w praktyce, czy rzeczywiście jest kimś, na kim mogę polegać. Kiedy robię krok do przodu, w nieznane, ufając, że On się o mnie zatroszczy, będę miała okazję przekonać się na własnej skórze, że Bóg jest wierny. Sprawiedliwy i prawdomówny. Konsekwentny i uczciwy. Godny zaufania.

I z każdym moim chwiejnym krokiem wiary, z każdym kolejnym przejawem Jego wierności, sens tej prawdy utrwali się w moim umyśle, a mój problem, by okazywać zaufanie - będzie odrobinę mniejszy.

Chcę cię dzisiaj zapewnić, że w zaufaniu temu wspaniałemu, potężnemu Bogu jest ukryty sekret prawdziwej wolności, radości, odpoczynku duszy i pokoju umysłu. I chcę, byś też odkrył dla siebie tę cudowną wolność, radość i pokój.

Jeśli mi udaje się ufać Bogu, gwarantuję ci, że ty też jesteś w stanie. Spróbuj!

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Jak zacząć czytać Biblię?

    Insight for Living - Pełnia Życia

    Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide