Zastawiony stół (Izajasz 30,18)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Dzieje życia Józefa (jednego z 12 synów patriarchy Jakuba), wspaniale ilustrują łaskę, jaką Bóg okazuje nam w osobie Jezusa.

Tak często jesteśmy podobni do braci Józefa, którzy po śmierci ojca przyszli do swojego brata, żebrząc o przebaczenie (zob. Rodzaju 50,15-21). W podobny sposób my próbujemy zyskać Bożą przychylność. Nosimy w sobie obraz Boga jako niedostępnego, surowego, karzącego starca. Nie jesteśmy pewni, czy jest akurat w dobrym nastroju, spodziewamy się, że będzie nam wytykał nasze upadki, wątpimy, żeby Mu akurat na nas jakoś specjalnie zależało.

ucztaAle On nas - podobnie jak Józef swoich braci - całkowicie zaskakuje. Na nasze niepewne gesty odpowiada oszałamiająco hojnym miłosierdziem. Zamiast oskarżeń - przebaczenie. Zamiast wstydu - wolność. Zamiast kary, na którą z całą pewnością zasłużyliśmy, jesteśmy posadzeni u Jego królewskiego stołu.

Dla niektórych jest to nie do pojęcia. Nie dociera do nas znaczenie słów Miłosierny Ojciec. Nie rozumiemy, co to Łaska. Ten świat za bardzo przyzwyczaił nas do tego, że na czyjąś przychylność trzeba sobie zapracować. Po swojemu targujemy się z tym odległym Bogiem, oferując Mu garść dobrych czynów w zamian za nasze przewinienia i błędy. Poczucie winy i wstydu wyznacza horyzont naszego myślenia. Z całych sił próbujemy ten wstyd uciszyć, "zasypać" religijnymi wysiłkami, myśląc, że w ten sposób zyskamy Bożą aprobatę. Ku naszemu zdumieniu odkrywamy, że On nie zwraca uwagi na nasze próby zrobienia na Nim wrażenia. Nasze starania są w Jego oczach jak postrzępiona szata z niechlujnie naszytymi łatami.

Szczytem naszych marzeń było doraźne uciszenie wstydu, strachu i wyrzutów sumienia. Jego marzeniem było obdarzyć nas nowym życiem i nieskończonym duchowym bogactwem.

Czy istnieje piękniejsza ilustracja łaski niż ciągany po egipskich lochach młodzieniec, przebaczający tym, którzy go tam zesłali? Niż Bóg-człowiek cierpiący na krzyżu, przebaczający swoim oprawcom? Ten, który był odrzucony, płaci cenę, by na powrót zbudować relację z tymi, którzy go odrzucili.

I dlatego Pan czeka, aby wam okazać łaskę,

I dlatego podnosi się, aby się nad wami zlitować,

Gdyż Pan jest Bogiem prawa.

Szczęśliwi wszyscy, którzy na niego czekają.

(Izajasz 30,18, Biblia Warszawska)

Czy czekasz na Niego? Mam dla ciebie dobrą wiadomość - o wiele bardziej, niż możemy to pojąć, On czeka na nas. Oferuje nam to, czego w głębi duszy tak bardzo pragniemy. Zastawia przed nami stół i z uśmiechem patrzy, jak zasiadamy do uczty.

Przyjdź i zajmij miejsce przy Jego stole.

Za: Charles R. Swindoll, "A Reflection of Christ", w: Great Days with the Great Lives (Nashville: W Publishing Group, 2005), s. 29. Copyright 2005 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Jak zacząć czytać Biblię?

    Insight for Living - Pełnia Życia

    Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide