Życie nie jest sprawiedliwe

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Życie nie jest łatwe. To krótkie, banalne zdanie dobrze niestety opisuje rzeczywistość naszej egzystencji na ziemi. Autor biblijnej księgi Hioba z powodzeniem mógłby rozpocząć swoją opowieść takim właśnie stwierdzeniem. Albo równie zwięzłym, a - w przypadku Hioba - jeszcze chyba trafniejszym spostrzeżeniem: Życie nie jest sprawiedliwe.

Większość z nas godzi się jakoś z faktem, że życie jest pełne trudności. Uczymy się przyjmować je takie, jakie jest - ze wszystkimi pagórkami i dolinami. Ale niesprawiedliwe? Oszuści pławią się w luksusach, a uczciwi walczą o przetrwanie... Zbrodniarze dożywają emerytur w ciepłych krajach, a niewinni padają ofiarą wojen i zamachów... Rozpustnicy cieszą się dobrym zdrowiem, a porządni ludzie zmagają się z przewlekłymi chorobami... Nie, życie nie tylko nie jest łatwe. Życie jest po prostu nie fair!

Cóż, witajcie w świecie Hioba

HiobMało kto mógł równać się z Hiobem pod względem gorliwości i oddania Bogu. Również w aspekcie statusu materialnego Hiob plasował się na szczytach ówczesnych rankingów. Był to człowiek niezwykle pobożny i niebywale majętny. A do tego wspaniały mąż i ojciec.

Wystarczyło jednak kilka ponurych dni i wszystko legło w gruzach. Zło zaatakowało bez litości, zamieniając dobrobyt i pomyślność w ból i rozpacz. Seria nieszczęść, które spadły na Hioba, zniszczyła by psychicznie najsilniejszych spośród nas.

Bóg pozwala, by Hiob stracił wszystko. Obdarty ze szczęścia i godności, zdruzgotany, bezsilny, stoi nad grobami swoich dzieci, nieruchomo wpatrując się w dal. Obok klęczy jego żona, zanosząc się płaczem. Nie zgadza się ze swoim mężem, który dopiero co wykrztusił z siebie słowa: Pan dał Pan wziął. Niech imię Pańskie będzie pochwalone. Hiob słyszy z jej ust inną radę: Złorzecz Bogu i umieraj!

Dramat Hioba przeistacza się stopniowo w spór z milczącym Bogiem. Z radami swoich legalistycznych przyjaciół Hiob jakoś sobie jeszcze radzi. Ale cisza po stronie Nieba jest nie do zniesienia. Bóg pojawia się na scenie dopiero w 38 rozdziale księgi. Jak długo to w rzeczywistości trwało? Nawet jeśli tylko kilka miesięcy... W takim stanie ducha każda godzina jest torturą. Twoi rzekomi przyjaciele - fałszywie cię oskarżają. Twój rzekomo dobry Bóg - jest obojętny na to, co się dzieje. Znikąd pociechy. Nie, to zbyt wiele jak na jednego człowieka. To niesprawiedliwe!

Zatrzymaj się i pomyśl o bólu, który znosił Hiob. Pamiętaj, że niczym nie zasłużył na taki los.

Gdybyś był na jego miejscu, jaka byłaby twoja reakcja?

Czy umiałbyś czekać na Bożą odpowiedź?

Za: Charles R. Swindoll, "Life Is Difficult", w: Great Days with the Great Lives (Nashville: W Publishing, 2005), s. 226. Copyright 2005 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Jak zacząć czytać Biblię?

    Insight for Living - Pełnia Życia

    Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide