Dopasowanie czy metamorfoza? (Rzymian 12,1-2)

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

List do Rzymian 12,1 mówi o ciele - fizycznym wymiarze naszego istnienia. Rzymian 12,2 mówi o umyśle - o metafizycznym (inaczej: duchowym) aspekcie ludzkiej osoby. Współczesnych Pawłowi Żydów zajmowała przede wszystkim etyka, poprawność postępowania w kontekście społecznym ("Czy żyję według norm i tradycji, które są powszechnie akceptowane w mojej społeczności?"). Jezus jednak stanowczo twierdził, że taka "społeczna poprawność" to za mało.

Wzywał swoich naśladowców, by wpierw oczyścili swoje serca, a dopiero potem ręce (Mateusz 15,17-20; Marek 7,14-15). Według Jezusa, zarówno grzech, jak i sprawiedliwość mają swoje źródło w ludzkim sercu/umyśle. Tam właśnie dokonujemy wyboru: albo "bierzemy wzór z tego świata", albo "przemieniamy się przez odnawianie umysłu".

motylGreckie słowo przetłumaczone jako "brać wzór" (Biblia Tysiąclecia), "upadabniać się" (Biblia Warszawska) to syschematizo; jego dosłowne znaczenie to "być kształtowanym według danego wzorca". W języku greckim czasownik ten składa się z dwóch członów: przyrostka syn ("z") i rdzenia schema, od którego pochodzi polskie słowo "schemat".

Wyraz przetłumaczony jako "przemieniać się", greckie metamorphoo, oznacza dosłownie "przeistoczyć się w coś nowego". Opisuje ono na przykład przemianę ("metamorfozę") okrytej kokonem poczwarki w pięknego motyla.

Nasz świat został stworzony w doskonały sposób, ale uległ skażeniu w wyniku grzechu człowieka. Wypatrujemy dnia, w którym Chrystus powróci na ziemię i przekształci ją tak, by odzwierciedlała znów pierwotny zamysł Stwórcy i Jego doskonały charakter. Zanim to jednak nastąpi, każdy z nas, tu i teraz, może doświadczyć tej duchowej metamorfozy - odrzucając sposób myślenia i styl życia, w którym Bóg nie jest w centrum, a przyjmując postawę przesiąkniętą zaufaniem wobec Stwórcy i miłością do bliźniego.

Za: Charles R. Swindoll, Swindoll's New Testament Insights: Insights on Romans (Grand Rapids: Zondervan, 2010), 247-48. Copyright Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Jak zacząć czytać Biblię?

    Insight for Living - Pełnia Życia

    Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide