Jak przebaczyć?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Fundacja IFL - Polska

Naśladowanie Jezusa Chrystusa wiąże się nierozerwalnie z kwestią przebaczania innym. Nie jesteśmy w stanie zaprzeczyć, że często doświadczamy w relacjach rozczarowania czy zranienia. Bez względu na to, czy to my zostaliśmy zranieni czy też to my wyrządziliśmy komuś krzywdę, fragment z Listu do Efezjan powinien być naszym drogowskazem:

Niech zniknie spośród was wszelka gorycz, uniesienie, gniew, wrzaskliwość, znieważenie - wraz z wszelką złością. Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy i miłosierni! Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie. (Ef 4,31-32)

jak przebaczycWerset ten stanowi podsumowanie tego, jaka powinna być nasza postawa w obliczu konfliktu. Przede wszystkim powinniśmy pielęgnować czyste sumienie i okazywać sobie nawzajem miłość i cierpliwość.

Na różnych etapach naszego życia będziemy stawiać czoła wyzwaniu, jakim jest przebaczenie. Wierzę, że poniższe wskazówki mogą pomóc przejść przez proces przebaczenia, zakończony emocjonalnym uzdrowieniem oraz wolnością, która z tego płynie.

Pielęgnuj w sobie gotowość, by przebaczać

Pogłębiaj zrozumienie tego, czym jest Boże przebaczenie poprzez studiowanie Słowa Bożego. Bóg jest niezwykle hojny w przebaczeniu. Ofiarował nam odkupienie i nową szansę - za darmo! (zob. Rz 5,8)

Pielęgnuj postawę przebaczenia: wyrzekaj się pragnienia zemsty, patrz na sprawcę zranienia ze współczuciem i miłością.

Naucz się reagować w odpowiedni sposób, gdy wracają stare, negatywne emocje. Czerp siłę od Boga. Odrzucaj myśli pełne oskarżeń i potępienia.

Kroki do przebaczenia

 • Po pierwsze: zdaj sobie sprawę, że przebaczenie jest ryzykowne. Nie masz pewności, czy osoba, której przebaczasz, zmieni swoją postawę.
 • Po drugie: polegaj na Bogu. Módl się: "Ojcze, opieram się na Twojej łasce i sile, by okazywać miłość temu, kto mnie zranił i wyświadczać mu dobro."
 • Po trzecie: anuluj emocjonalny dług. Wyznaj Bogu, że zrzekasz się prawa do odpłaty względem osoby, która cię zraniła. Wyrzeknij się urazy i goryczy.
 • Po czwarte: przemyśl, czy powinieneś powiedzieć danej osobie o tym, co wyznałeś przed Bogiem.
 • Po piąte: w razie potrzeby powiedz tej osobie, że jej przebaczyłeś. Jeżeli jej zachowanie się zmieni, możesz wznowić tę relację. "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!" (Rz 12,21)

 

Dodatkowe wskazówki

Jeżeli chciałbyś udzielić przebaczenia komuś, z kim nie masz już kontaktu, powiedz o tym bezpośrednio Bogu. Wypowiedz słowa przebaczenia w modlitwie i przyjmij wolność, która jest tego naturalną konsekwencją. Pamiętaj, że Bóg patrzy na motywacje twojego serca.

Jeżeli to ty wyrządziłeś krzywdę komuś, z kim nie masz już styczności, poproś zaufanego przyjaciela, aby modlił się z tobą. Wyznaj grzech i przyjmij Boże przebaczenie.

Jeśli ktoś, kogo przeprosiłeś, odmawia ci przebaczenia, zadaj sobie pytanie, czy ta odmowa może świadczyć o braku autentycznej skruchy z twojej strony. Zbadaj swoje serce według standardów opisanych w 2 Kor 7,8-11. Jeżeli szczerze żałujesz swojego czynu i prosiłeś o wybaczenie, pamiętaj, że Boże przebaczenie jest wystarczające. Bądź świadomy tego, że przebaczenie jest procesem. Być może osoba, którą kiedyś zraniłeś, potrzebuje więcej czasu, by zmienić swoje nastawienie.

Chciałbym zostawić cię ze słowami prostej modlitwy, która może pomóc rozpocząć podróż przebaczenia:

Kochany Ojcze, Dziękuję za najcudowniejszy dar w postaci Twojego Syna Jezusa Chrystusa, który przyszedł, byśmy mogli zostać odkupieni i doświadczyć mocy przebaczenia.

Daj mi odwagę, abym mógł prosić o wybaczenie tych, których zawiodłem. Dodaj mi siły, bym mógł wybaczać tym, którzy mnie zranili. Pomóż mi pojednać się z tymi, którzy żywią do mnie urazę.

Wylej obficie miłość i pokój na wszystkie relacje w moim życiu. Pozwól mi zapomnieć o wszystkim, co powstrzymuje mnie od życia w wolności, którą dla mnie zaplanowałeś. Amen

Copyright 2002 Insight for Living. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

 • Jak zacząć czytać Biblię?

  Insight for Living - Pełnia Życia

  Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

  Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide