Pokora ma wybiórczą pamięć

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

"Zapominam o tym, co za mną." (Flp 3,13)

Apostoł Paweł nie był typem człowieka, który żyje przeszłością. Z jego słów przebija mocne przesłanie: "Pomijam własne osiągnięcia, a także wszelkie krzywdy, które zostały mi zadane... Nie chcę się nad tym rozwodzić." Takie podejście wymaga pokory, zwłaszcza, gdy zbadamy przeszłość apostoła:

"Przez Żydów pięciokrotnie byłem bity po czterdzieści razów bez jednego. Trzy razy byłem sieczony rózgami, raz kamienowany, trzykrotnie byłem rozbitkiem na morzu, przez dzień i noc przebywałem na głębinie morskiej. Często w podróżach, w niebezpieczeństwach na rzekach, w niebezpieczeństwach od zbójców, w niebezpieczeństwach od własnego narodu, w niebezpieczeństwach od pogan, w niebezpieczeństwach w mieście, w niebezpieczeństwach na pustkowiu, w niebezpieczeństwach na morzu, w niebezpieczeństwach od fałszywych braci; w pracy i umęczeniu, często na czuwaniu, w głodzie i pragnieniu, w licznych postach, w zimnie i nagości." (2 Kor 11,24-27)

Pomyśl o wszystkich osobach, które wyrządziły Pawłowi krzywdę. Gdyby zdecydował się stworzyć ich listę, z pewnością byłaby ona bardzo długa. Jednak nie zrobił tego. Z całą pokorą uznał to za przeszłość, do której nie chce wracać. Świadomie zostawił ją za sobą.

Najlepszym przykładem takiej postawy jest dla mnie Józef z Księgi Rodzaju. Został odrzucony i znienawidzony przez swoich braci, sprzedany karawanie kupców, zmierzającej do Egiptu, sprzedany ponownie na egipskim targu niewolników, niesprawiedliwie oskarżony przez żonę swojego pana, wrzucony do ciemnego lochu i zapomniany, uznany za martwego przez ojca. Tego wszystkiego doświadczył Józef, zanim został awansowany na wysokie stanowisku u boku faraona. Jeśli ktokolwiek miał dobre powody do pielęgnowania urazy, to z pewnością był to on!pokora

Józef jednak zdecydował, że nie będzie rozpamiętywał ogromu przykrości, przez które musiał przejść. Gdy urodziło mu się pierwsze dziecko, nazwał je Manasses, co oznaczało po hebrajsku "zapomnieć". Znajdujemy w Biblii wyjaśnienie, które tłumaczy, dlaczego takie imię zostało nadane jego synowi:

Józef dał swemu synowi pierworodnemu imię Manasses. Mówił bowiem: Dał mi Bóg zapomnieć o całym mym utrapieniu i o domu ojca mojego. (Rdz 41,51)

W jego słowach zawarta jest ważna lekcja. By zapomnieć o wyrządzonej nam krzywdzie, potrzebujemy Bożej łaski, która pomaga raz na zawsze zamknąć bolesny temat. Prorok Izajasz ujął to w następujący sposób:

Nie lękaj się, bo już się nie zawstydzisz,

nie wstydź się, bo już nie doznasz pohańbienia.

Raczej zapomnisz o wstydzie twej młodości.

I nie wspomnisz już hańby twego wdowieństwa.

Bo małżonkiem twoim jest twój Stworzyciel,

któremu na imię - Pan Zastępów;

Odkupicielem twoim - Święty Izraela,

nazywają Go Bogiem całej ziemi. (Iz 54,4-5)

Bóg mówi, że możemy zapomnieć o krzywdach, których doświadczyliśmy, ponieważ On sam zajmie miejsce bolesnych wspomnień. Ci, którzy doświadczyli cierpienia jako małe dzieci... ci, którzy zostali porzuceni przez współmałżonka... ci, których spotkało niesprawiedliwe traktowanie w miejscu pracy...Bóg zastąpi te wspomnienia radością z Jego bliskości. To Jego obietnica! Możemy zapomnieć. Owszem, nie da się tego wypracować o własnych siłach. Jednak według Bożej obietnicy, ból może zostać zastąpiony Jego obecnością, Jego mocą, Jego życiem...

Będziemy wtedy w stanie powiedzieć: "Zapominam o tym, co za mną."

Na podstawie: Charles R. Swindoll, Improving Your Serve: The Art of Unselfish Living (Waco, Tex.: Word Books, 1983), s. 75-77. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Jak zacząć czytać Biblię?

    Insight for Living - Pełnia Życia

    Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide