Patrzeć ponad chmury (Nahum 1,3)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Na niebie zbierają się ciemne chmury. Wiemy, że rozpaczliwie potrzebujemy deszczu. Problem polega na tym, że te chmury deszczu nie przynoszą. Jesteśmy spragnieni odświeżenia. Spodziewamy się nadejścia chłodnej, kojącej bryzy. Deszcz jednak nie nadchodzi. Robi się tylko coraz bardziej ciemno i duszno.

W marcu 1948 roku Winston Churchill opublikował pierwszy z sześciu tomów osobistych wspomnień, odnoszących się do wydarzeń II Wojny Światowej. Zatytułował go Wzbierająca burza. Pojawia się w nim niezwykle trafny opis miesięcy poprzedzających hitlerowski najazd na Europę: Przyszłość obciążona była poczuciem nadchodzącej katastrofy. Następnie, w wymowny sposób premier opisuje moment dojścia Führera do władzy: Potężne siły zostały spuszczone ze smyczy; powstała próżnia, w którą wkroczyło uosobienie okrutnego geniuszu i manii, ekspresja najbardziej zjadliwej nienawiści, jaka kiedykolwiek objawiła się w ludzkim sercu... Kapral Hitler1 (tłum. własne).

Także i dziś, w wielu miejscach na świecie ludzie o podobnych cechach poddają się zapędom swych dyktatorskich rządz. Działają z podobnym sadyzmem i okrutną determinacją.

Co przyniesie przyszłość? To pozostaje nadal w sferze domysłów, snutych w świetle ostatnich promieni słońca, zakrywanego przez chmury.patrze

Wojenne chmury burzowe, nieprzynoszące deszczu.

Mrok dosięga gospodarki i sytuacji społecznej. Media serwują informacje o spadkach na giełdzie i majaczącej perspektywie nowego kryzysu. Świat staje się kolonią wielkich korporacji. Rozwój technologii grozi dehumanizacją człowieka. Trudno się dziwić, że w takiej perspektywie przyszłość nie jawi się w optymistycznych barwach...

Chciałbym się mylić, ale czy nie jest tak, że wielu z nas zaczęło przykuwać większą uwagę do telewizyjnych wiadomości, niż do Dobrej Nowiny, którą objawił Jezus? Czy aby nie staliśmy się lepszymi studentami medialnych sondaży i youtubowych ekspertów, niż słów wszechmocnego Boga?

Jego ręka jest przecież ponad wszystkim. Nikt i nic w tym świecie nie powstrzyma Jego odwiecznych planów.

Prawie trzy tysiące lat temu prorok Nahum powiedział:

Pan jest cierpliwy i pełen łaski, lecz na pewno sprawi, że winny nie ujdzie bezkarnie.

Jego droga jest w burzy i wichrze, a chmura jest prochem pod jego nogami.

(Księga Nahuma 1,3, tłum. Biblii Warszawskiej)

Zatrzymaj się. Przeczytaj to jeszcze raz, powoli.

Kiedy kierujemy wzrok na Boga, Jego potężna obecność rozprasza nasze obawy. Chmury stają się niczym więcej, jak tylko "prochem pod jego nogami".

Aby jednak patrzeć ponad ciemne chmury, potrzebujemy zmienić coś w naszym podejściu do życia. Nie pomaga temu codzienne karmienie umysłu obfitością medialnego szaleństwa i politycznego pesymizmu. Potrzebujemy wypuścić z rąk nasze obawy oraz pozwolić, by Bóg odświeżył nas, kiedy bez pośpiechu spędzamy z Nim czas. Czyniąc tak, zaczniemy żyć z lżejszym sercem, spokojniejszym duchem i szerszą perspektywą. Odkryjemy, jak prawda przynosi wolność.

Nie mogę ci obiecać, że ciemne chmury znikną, ale mogę zapewnić, że przestaniesz żyć w strachu przed tym, co nadejdzie.

1 Winston S. Churchill, The Second World War: The Gathering Storm (Boston: Houghton Mifflin, 1976), s. 5 i 11.

Na podstawie: Charles R. Swindoll, "Seeing Above the Clouds," w: The Finishing Touch: Becoming God's Masterpiece (Dallas: Word, 1994), s. 74-75. Copyright 1994 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Jak zacząć czytać Biblię?

    Insight for Living - Pełnia Życia

    Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide