Człowiek według Bożego serca (2 Kronik 16,9)

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Gdy Bóg przygląda się ludziom w poszukiwaniu potencjalnych liderów, nie szuka aniołów w ludzkim ciele. Z całą pewnością nie poszukuje ludzi bezbłędnych i na wskroś idealnych. Szuka kobiet i mężczyzn takich jak Ty i ja. Zależy Mu na osobach, które przejawiają podobne cechy i wartości, które znalazł w Dawidzie, człowieku "według Jego serca" (zob. 1 Sm 13,14).

Co to oznacza, że ktoś jest człowiekiem według serca Bożego? To osoba, która trwa w harmonii z Bogiem. To, co jest ważne dla Boga, jest ważne dla niej. To co obciąża Jego, obciąża także i ją. Kiedy On mówi: "skręć w prawo", skręca w prawo. Gdy słyszy: "zatrzymaj się", zatrzymuje się. Gdy Bóg mówi: "to jest złe i chcę abyś to zmienił", godzi się z Jego wolą i przekłada ją na działanie. Jest to esencja chrześcijaństwa w biblijnym rozumieniu.

Jeżeli jesteś osobą według Bożego serca, jesteś także wrażliwy na różne aspekty życia duchowego. 2 Księga Kronik 16,9 określa to następująco:

Albowiem oczy Pana obiegają całą ziemię, by wspierać tych, którzy mają wobec Niego szczere serce (oddane Mu serce).

stawanie sie Czego więc Bóg poszukuje? Ludzi, którzy oddadzą Mu swoje serca całkowicie. Oznacza to nie skrywanie swoich problemów i słabości przed Bogiem. Nic nie powinno być zamiatane pod dywan. Jeżeli coś poszło nie tak, należy wyznać to przed Tym, który "we wszystkim współdziała ku dobremu".

Kolejną sprawą jest głębokie pragnienie, by Bóg miał upodobanie we wszystkim, co dzieje się w naszym życiu. On nie szuka doskonałej istoty rodem z baśni. Chce współpracować z człowiekiem prawym i pokornym.

Słowo prawość jest wymawiane w języku hebrajskim jako thamam. Jego synonimami są: słowność, sprawiedliwość, prostoduszność, autentyzm, wierność, szczerość i prawdomówność. Prawość oznacza bycie tą samą osobą zarówno kiedy jesteśmy obserwowani, jak i wtedy, gdy nikt nie patrzy. Żyjemy w świecie, w którym panuje zasada tak zwanego pierwszego wrażenia. Słyszymy rady typu: "najważniejsze jest, abyś na początku wywarł dobre wrażenie, a potem jakoś to będzie."

Jeżeli żyjesz w oparciu o takie założenia, nie staniesz się człowiekiem według Bożego serca. To tak nie działa. Nie jesteś w stanie oszukać czy zmylić Najwyższego. Nie robi na nim wrażenia twój wygląd zewnętrzny ani powierzchowność.

Bóg spogląda do wnętrza twojego serca. Patrzy na cechy twojego charakteru. A to są sprawy, które wymagają najwięcej czasu i dyscypliny.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

 • Sandwich generation

  Colleen Swindoll Thompson

  Dzień w biurze był dość spokojny, ale to były tylko pozory. W jej głowie roiło się od pytań i rozterek. Potwierdzona przez lekarza diagnoza dolegliwości jej ojca stanowiła odpowiedź na jedno z pytań, tworzyła natomiast kolejne. Przyszłość rysowała się w ciemnych barwach.

  W następnych miesiącach nie działo się nic nadzwyczajnego. Wewnętrzny ból utrzymywał się, poczucie izolacji wzrastało, a radość z życia malała.

  To, co spotkało tę wyimaginowaną osobę, nie jest fikcją dla wielu ludzi wokół nas - to rzeczywistość. Być może spotkało to ciebie lub kogoś z twoich bliskich...

  Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide