Pokój, który przewyższa umysł (Filipian 4,7)

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

Insight for Living - Pełnia Życia

Pokój.

Wystarczy wypowiedzieć to słowo, by niemal poczuć, jak nasze ciało się rozluźnia. Kiedy trwasz w pokoju, odczuwasz wewnętrzne przeświadczenie, że twoje życie biegnie odpowiednim torem, bez względu na okoliczności, których doświadczasz. Twój umysł odpoczywa. Twoje serce nie poddaje się lękom. Patrzysz na to, co dzieje się wokół, bez poczucia zamieszania czy zagubienia.

Niestety, zbyt często pokój w naszym życiu przebiera postać nieuchwytnego motyla. Za wszelką cenę próbujemy go złapać, ale on wciąż wydaje się być poza naszym zasięgiem.

Prawdą jest to, że wewnętrzny pokój przychodzi tylko wtedy, gdy decydujemy się polegać na Słowie Bożym. Bóg chce dać nam swój pokój. My potrzebujemy uczyć się, jak w nim trwać, pomimo najbardziej stresujących sytuacji.

Tego "płochliwego motyla" można dostrzec na wielu stronach Biblii. Przyczaił się między innymi pośród proroctw z Księgi Izajasza:

Temu, którego umysł jest stały, zachowujesz pokój,

Pokój mówię; bo tobie zaufał.

Ufajcie po wsze czasy Panu,

Gdyż Pan jest skałą wieczną.

(Księga Izajasza 26,3-4, tłum. Biblii Warszawskiej)

Przyjrzyjmy się lepiej tej obietnicy.

Słowo "stały" oznacza coś, co "zachowuje swoje położenie pomimo działających sił." I to jest właśnie nasze zadanie - na przekór zmiennym wiatrom życiowych okoliczności, cały czas patrzeć na Boga.

motyl
Co On wtedy robi dla nas? "Zachowuje" nam pokój. Bóg wspiera nas i obdarza swoim pokojem, gdy Mu całkowicie ufamy. Ten, który jest skałą wieczną, ma moc podtrzymać nas pomimo naszych słabości. Możemy Mu zaufać do końca i być pewni tego, że nie zawiedziemy się. Przez cokolwiek teraz w swoim życiu przechodzisz, On jest w stanie obdarzyć cię wewnętrzną siłą i pokojem.

Jak w takim razie "zaufać" Bogu? W oryginale hebrajskim pojawia się tu słowo, które oznacza "wręczyć coś komuś, przekazać". Zaufanie to decyzja, by oddać trapiące nas lęki i obawy wszechmogącemu Bogu. Dopiero wtedy możemy doświadczyć pokoju, zwanego po hebrajsku szalom, czyli pokoju doskonałego, będącego synonimem pełni, bezpieczeństwa i odpoczynku. Nie pochodzi on w żaden sposób od człowieka, lecz jest darem Boga.

Choćbyśmy desperacko poszukiwali pokoju, gdy czynimy to w niewłaściwych miejscach, zawsze pozostaniemy z pustką w sercu. Nie przeskoczymy samych siebie. Apostoł Paweł powiedział jednak, że pokój, który pochodzi od Boga, "przewyższa wszelki umysł" (zob. List do Filipian 4,7) Nie polega on na tym, że swoim rozumem perfekcyjnie zbadamy wszystkie fakty i zanalizujemy wszystkie alternatywne scenariusze. Sekretem pokoju szalom jest zaufanie Bogu.

W jakiej dziedzinie życia potrzebujesz teraz pokoju Bożego?

Być może stoisz w obliczu bardzo stresującej sytuacji? Oprzyj się na Nim. Może czujesz, że ulegasz strachowi i nie wiesz, co dalej robić? Zaufaj Mu. Bez względu na to, czy martwisz się o pracę, o bliską ci osobę, o swoją przyszłość... oddaj tę sprawę Bogu. On obiecuje ci pokój szalom, jeżeli przestaniesz próbować radzić sobie ze wszystkim wyłącznie w oparciu o własne siły. Powierz Mu swoje zmagania. Zaufaj Mu.

Z całego serca Bogu zaufaj, nie polegaj na swoim rozsądku,

Myśl o Nim na każdej drodze, a On twe ścieżki wyrówna.

(Księga Przysłów 3,5-6, tłum. Biblii Tysiąclecia)

Pomyśl teraz o jednej rzeczy, które cię niepokoi i wprowadza zamieszanie do twojego życia. Powierz ją Bogu. Pozwól, by motyl, którego już tak długo próbujesz złapać, sam zasiadł na twoim ramieniu.  

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

 • Narodzenie Chrystusa: szeroka perspektywa

  Charles R. Swindoll

  Jeśli masz choćby najogólniejszą wiedzę na temat narodzin Jezusa Chrystusa, to najlepiej... o wszystkim zapomnij i rozpocznij wszystko od nowa!

  Przez wieki historia narodzenia Jezusa została tak bardzo upiększona i ubarwiona, że przypomina raczej romans made in Hollywood. Powtarza się tę wyidealizowaną bożonarodzeniową opowieść co roku, utrwalając w naszych umysłach sentymentalne sceny rodem z sielanki.

  A jak było naprawdę?

  Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide