Możesz mieć wpływ

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Przytłaczające przeciwności losu łatwo mogą wprawić nas w zniechęcenie.

Z racji tego, iż tak wiele musi być zrobione, możemy łatwo stracić zapał i w ostatecznym rozrachunku nie zrobić nic. Z racji tego, iż tak wiele jest ludzi, do których potrzebujemy dotrzeć, łatwo jest zapomnieć, że Bóg chce nas użyć przede wszystkim wśród tych, którzy znajdują się w strefie naszego bezpośredniego wpływu.

Czy kiedykolwiek czułeś się w ten sposób? Ja tak.

Pamiętam moment, gdy pierwszy raz poczułem się przytłoczony odpowiedzialnością wynikającą z mojej pracy duszpasterskiej. Moje życie było spokojnie i poukładane. Z małej miejscowości w południowym Teksasie, w której się urodziłem, przeprowadziłem się wraz z rodziną do Houston, gdzie mieszkaliśmy podczas mojej nauki w liceum. Nasz dom był mały i przytulny. Dawał przyjemne poczucie bezpieczeństwa w otoczeniu zacisznego sąsiedztwa. Po tym jak się ożeniłem, odbyłem służbę wojskową w Korpusie Piechoty Morskiej, a następnie studiowałem w seminarium teologicznym. Cynthia i ja zaczynaliśmy angażować się w służbę Bogu, która była jak cała nasza przeszłość... skromna, przyjemna oraz udana. Nasze dzieci były małe, życie raczej nieskomplikowane, a zakres pełnionej służby ograniczony i dość wygodny.

To właśnie wtedy Bóg powołał mnie do służby w Kalifornii. Nagle wszystko się zmieniło. Podczas gdy samolot zniżał się nad Los Angeles, do którego lecieliśmy, aby ubiegać się o prowadzenie rosnącej wspólnoty, ogarnęło mnie to przytłaczające uczucie. Wyjrzałem przez małe okienko w samolocie i ujrzałem, jak mila po mili przetaczało się pod nami morze domów, autostrad, budynków. Próbowałem sobie wyobrazić usługiwanie ludziom w tej olbrzymiej metropolii. Pomyślałem: "Czy to w ogóle możliwe, by ogarnąć to wielkie wyzwanie? Jak dotrzeć do tych milionów ludzi w południowej Kalifornii?"

Nagle odczułem, jakby Bóg łagodnie przypomniał mi o czymś, co sam sobie często powtarzam: "Nigdy nie dotrę do nich wszystkich - to jest po ludzku niemożliwe." Jednakże jestem odpowiedzialny za tych, z którymi jestem w kontakcie i z Bożą pomocą mogę mieć wpływ na ich życie.

Przestałem zwracać uwagę na ogrom tego, co nieosiągalne i zacząłem poświęcać czas i energię temu, co osiągalne: konkretnym ludziom, do których Bóg prowadził mnie, abym im pomógł. Możesz nazwać moją wizję ograniczoną, ale takie podejście wniosło wiele spokoju do mojego życia.

To może sprawdzić się również u ciebie.

starfishNie jesteś w stanie zrobić wszystkiego. Nie możesz wziąć na siebie odpowiedzialności za całe miasto, aż po jego rozległe granice. Nie możesz zbawić w pojedynkę całego regionu. Nikt nie może! Ale jesteś w stanie pomóc tym, którzy znajdują się w twojej "strefie wpływu". Spokój umysłu przychodzi wraz ze świadomością tego, że przynajmniej w ich życiu, twoja obecność może przynieść zmianę na lepsze.

Przeczytałem niedawno ciekawą historię. Pewien biznesmen oraz jego żona wzięli kilka dni wolnego, aby odpocząć w hotelu nad brzegiem oceanu. Podczas jednej z nocy przyszła gwałtowna burza, powodując wielkie fale.

W końcu wiatr ucichł. Tuż przed świtem mężczyzna wstał z łóżka i wybrał się na spacer wzdłuż plaży, aby obejrzeć, jakie szkody zostały wyrządzone. Podczas spaceru zauważył, że plaża była dosłownie pokryta rozgwiazdami, które zostały wyrzucone na brzeg i leżały bezradnie wszędzie wokół. W momencie gdy poranne słońce zaczęłoby prażyć przez chmury, rozgwiazdy zaczęłyby wysychać, aż w końcu umarłyby.

Nagle mężczyzna zauważył coś ciekawego. Mały chłopiec podnosił jedną rozgwiazdę po drugiej, zanosząc je z powrotem do oceanu.

"Dlaczego to robisz?" Mężczyzna zwrócił się do chłopca z pytaniem, gdy tylko zbliżył się na wystarczającą odległość, by być usłyszanym. "Nie widzisz, że nigdy nie będziesz w stanie zanieść wszystkich tych rozgwiazd do wody? Co za różnica, skoro i tak ich jest zbyt wiele?"

Chłopczyk westchnął, podniósł kolejną rozgwiazdę i wrzucił ją do oceanu. Następnie, patrząc jak zanurza się wodzie, zerknął na mężczyznę, uśmiechnął się i powiedział: "Ale na pewno zmieni to coś w życiu tej jednej rozgwiazdy." Biznesmen przystanął... i on również po chwili zaczął przenosić rozgwiazdy.

To prawda, jedna osoba nie może pokonać wszystkich przeciwności. Zawsze będzie więcej ludzi, do których potrzeba dotrzeć, niż czasu i sił, którymi dysponujemy. Jednak każdy z nas może mieć wpływ na kilka osób z naszego otoczenia. Jak niewłaściwe byłoby zaprzestać pomagać komukolwiek, tylko dlatego, że nie jesteśmy w stanie pomóc wszystkim.

Możesz mieć wpływ na życie drugiego człowieka. A ponieważ możesz... musisz! Polegaj na Bogu, który nagradza i pomnaża twoje starania, nawet jeżeli wydają ci się mało znaczące. Wielokrotnie już przekonałem się, że Bóg docenia wierność.

Copyright 2016 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Jak zacząć czytać Biblię?

    Insight for Living - Pełnia Życia

    Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide