Najwyższy czas (Efezjan 5,15-17)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Przeczytaj: List do Efezjan 5,15-17

Nie mogę się oprzeć książkom o zarządzaniu czasem.

Niektórzy nie odmówią sprzedawcy u drzwi. Inni nie przejdą obojętnie obok bezdomnego szczeniaka albo wyprzedaży garażowej. Jeszcze inni nie mogą się oprzeć pokusie hazardu. Nie ja. Moją słabością są książki o tym, jak inwestować swój czas. Książki, które radzą mi jak zamienić postawę "jestem zajęty" na "jestem efektywny". Książki, które ostrzegają mnie, żeby przemyśleć wpierw to, w co chcę się zaangażować.

Często przypominam sobie to, co powiedział Bernard Baruch:

Wszelkie porażki, jakie poniosłem, wszelkie błędy, jakie popełniłem, jakiekolwiek głupstwa widziałem w prywatnym i publicznym życiu, były konsekwencją działania bez myślenia.

Najlepsze antidotum na ten problem przepisał Apostoł Paweł w Liście do Efezjan 5,15-17:

Badajcie więc sami wasze postępowanie, żyjcie jak ludzie rozsądni, a nie jak głupi.

Wykorzystujcie każdą sposobność [by dobrze czynić], bo dni są złe.

Nie bądźcie więc nierozsądni, lecz starajcie się zrozumieć, jaka jest [względem was] wola Pana.

(tłum. Biblii Warszawsko-Praskiej)

Te proste rady zawsze przykuwają moją uwagę. Jakiś alarm się włącza w moim systemie, kiedy w tym co robię, dostrzegam marnotrawstwo energii, kiedy widzę, że czas ucieka mi przez palce. Nie reagując neurotycznie, denerwuję się jednak, kiedy widzę, że żyję bez konkretnego celu i nie "wykorzystuję czasu" tak, jak nakazuje Pismo.

Jeden werset wcześniej jest tu nakaz, który wyciąga palec wskazujący w kierunku czytelnika i woła: Zbudź się, o śpiący! (5,14). Dziś byśmy powiedzieli: Wstawaj, do dzieła! Najłatwiejszą rzeczą w życiu jest dryfować przez nie w mętny, bezmyślny sposób. Bóg mówi, że jest lepsza droga. Pokazuje nam, że możemy chwycić czas za gardło, potrząsnąć nim i powiedzieć: Koniec z tym! Od teraz to ja będę zarządzał tobą, a nie ty mną!

Taka postawa jest pierwszym krokiem, a zarazem najgłębszym sekretem, jak żyć "ponad" okolicznościami, a nie "pod" nimi.

Na podstawie: Charles R. Swindoll, Come Before Winter and Share My Hope; Copyright 1985, 1988, 1994 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. Użyto za zgodą.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Jak zacząć czytać Biblię?

    Insight for Living - Pełnia Życia

    Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide