Najwyższy czas (Efezjan 5,15-17)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Przeczytaj: List do Efezjan 5,15-17

Nie mogę się oprzeć książkom o zarządzaniu czasem.

Niektórzy nie odmówią sprzedawcy u drzwi. Inni nie przejdą obojętnie obok bezdomnego szczeniaka albo wyprzedaży garażowej. Jeszcze inni nie mogą się oprzeć pokusie hazardu. Nie ja. Moją słabością są książki o tym, jak inwestować swój czas. Książki, które radzą mi jak zamienić postawę "jestem zajęty" na "jestem efektywny". Książki, które ostrzegają mnie, żeby przemyśleć wpierw to, w co chcę się zaangażować.

Często przypominam sobie to, co powiedział Bernard Baruch:

Wszelkie porażki, jakie poniosłem, wszelkie błędy, jakie popełniłem, jakiekolwiek głupstwa widziałem w prywatnym i publicznym życiu, były konsekwencją działania bez myślenia.

Najlepsze antidotum na ten problem przepisał Apostoł Paweł w Liście do Efezjan 5,15-17:

Badajcie więc sami wasze postępowanie, żyjcie jak ludzie rozsądni, a nie jak głupi.

Wykorzystujcie każdą sposobność [by dobrze czynić], bo dni są złe.

Nie bądźcie więc nierozsądni, lecz starajcie się zrozumieć, jaka jest [względem was] wola Pana.

(tłum. Biblii Warszawsko-Praskiej)

Te proste rady zawsze przykuwają moją uwagę. Jakiś alarm się włącza w moim systemie, kiedy w tym co robię, dostrzegam marnotrawstwo energii, kiedy widzę, że czas ucieka mi przez palce. Nie reagując neurotycznie, denerwuję się jednak, kiedy widzę, że żyję bez konkretnego celu i nie "wykorzystuję czasu" tak, jak nakazuje Pismo.

Jeden werset wcześniej jest tu nakaz, który wyciąga palec wskazujący w kierunku czytelnika i woła: Zbudź się, o śpiący! (5,14). Dziś byśmy powiedzieli: Wstawaj, do dzieła! Najłatwiejszą rzeczą w życiu jest dryfować przez nie w mętny, bezmyślny sposób. Bóg mówi, że jest lepsza droga. Pokazuje nam, że możemy chwycić czas za gardło, potrząsnąć nim i powiedzieć: Koniec z tym! Od teraz to ja będę zarządzał tobą, a nie ty mną!

Taka postawa jest pierwszym krokiem, a zarazem najgłębszym sekretem, jak żyć "ponad" okolicznościami, a nie "pod" nimi.

Na podstawie: Charles R. Swindoll, Come Before Winter and Share My Hope; Copyright 1985, 1988, 1994 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. Użyto za zgodą.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

 • Narodzenie Chrystusa: szeroka perspektywa

  Charles R. Swindoll

  Jeśli masz choćby najogólniejszą wiedzę na temat narodzin Jezusa Chrystusa, to najlepiej... o wszystkim zapomnij i rozpocznij wszystko od nowa!

  Przez wieki historia narodzenia Jezusa została tak bardzo upiększona i ubarwiona, że przypomina raczej romans made in Hollywood. Powtarza się tę wyidealizowaną bożonarodzeniową opowieść co roku, utrwalając w naszych umysłach sentymentalne sceny rodem z sielanki.

  A jak było naprawdę?

  Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide