Myśl roztropnie (1 Koryntian 2,12-16)

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Przeczytaj: 1 List do Koryntian 2,12-16

Jest takie perskie przysłowie, które brzmi bardziej jak łamaniec językowy niż mądra rada. Mój nauczyciel retoryki z liceum kazał nam się go nauczyć z przyczyn oczywistych:

Kto nie wie i nie wie, że nie wie, jest głupcem; unikaj go.

Kto nie wie i wie, że nie wie, jest dzieckiem; naucz go.

Kto wie i nie wie, że wie, śpi; obudź go.

Kto wie i wie, że wie, jest mądry; naśladuj go.

Wszystkie cztery kategorie ludzi można spotkać w każdym akademiku, w każdej firmie, we wszystkich dzielnicach miasta, w każdym kościele. Nie mają wizytówek ani nie przedstawiają się: "Cześć, mam na imię Piotr, jestem głupcem". (Prawdopodobnie ostatnią rzeczą, jaką chciałby, żebyś o nim odkrył, będzie to, że "nie wie, że nie wie".)

Zatem jak mamy wiedzieć, kogo unikać, kogo uczyć, kogo obudzić i kogo naśladować? Odpowiedzią jest roztropność. Umiejętność i dokładnej oceny charakteru. Zdolność do wykrywania prawdy, żeby zobaczyć to, co ukryte i właściwie ocenić sytuację. Umiejętność czytania między wierszami tego, co widoczne.

Czy jest to zaleta? Odpowiedz sobie sam. Gdy Bóg zapytał Salomona o jedno dowolne życzenie, król odpowiedział: Racz więc dać Twemu słudze serce pełne rozsądku do sądzenia Twego ludu i rozróżniania dobra od zła, bo któż zdoła sądzić ten lud Twój tak liczny? (1 Królewska 3,9) A kto dziś nie słyszał o mądrości Salomona?

Apostoł Paweł pisał, że roztropność to cecha, która towarzyszy prawdziwej duchowości (1 Koryntian 2,14-16). Autor Listu do Hebrajczyków nazwał ją znakiem dojrzałości (Hebrajczyków 5,14).

Roztropność daje właściwą orientację na mapie moralności, jest widoczną granicą między dobrem a złem. Działa jako arbiter w życiu i potrafi rozróżnić między pozorowanym a prawdziwym faulem. Jest dokładna jak patolog szukający wirusów pod mikroskopem. Roztropność wybiera bardzo starannie, z kim pójdzie na randkę. Nie flirtuje z pozerami, nie tańczy z oszustami, nie ogląda się za podróbkami.

Jeśli się nad tym zastanowić, to roztropność woli relaks z Biblią w domu niż włóczenie się po mieście z podejrzanym towarzystwem. Bo to właśnie z Biblii można się nauczyć odróżniać głupców od dzieci i śpiących od mądrych.

Zanim zaprotestujesz, mówiąc: "To nie brzmi jak przykazanie miłości!", lepiej przyjrzyj się radzie apostoła Jana. Pamiętasz Jana? To ten, który najbardziej kochał Jezusa. Napisał on: Umiłowani, nie dowierzajcie każdemu duchowi, ale badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków pojawiło się na świecie. (1 Jana 4,1).

Mówiąc dzisiejszym językiem: Nie wierz wszystkiemu, co słyszysz. Nie dawaj się tak łatwo przekonać. Bądź wybiórczy, rozważny i roztropny!

Na podstawie: Charles R. Swindoll, Come Before Winter and Share My Hope; Copyright 1985, 1988, 1994 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. Użyto za zgodą.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Jak zacząć czytać Biblię?

    Insight for Living - Pełnia Życia

    Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide