Poszukuje się Jonatanów (Rzymian 12,10-16)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Colleen Swindoll Thompson

Był takim przyjacielem, jakiego wszyscy chcieliby mieć. Na imię miał Jonatan. Był synem Saula, władcy Izraela, i - teoretycznie - prawowitym następcą tronu. Przyjaźnił się jednak z chłopakiem, którego Bóg wyznaczył na przyszłego króla - zamiast niego!

Saul z wielką determinacją dążył do zlikwidowania Dawida. Jonatan z wielką determinacją Dawida osłaniał. Lojalny. Oddany. Niezłomny. Prawdziwy przyjaciel.

***

pomocna dłońCzy nie tęsknimy wszyscy za tym, by mieć takiego przyjaciela? Nazywamy takie osoby bratnimi duszami - w ich towarzystwie możesz być sobą, możesz odsłonić swoje wnętrze, możesz zadawać trudne pytania bez obawy o to, że ktoś cię potępi albo od razu zacznie prawić rady. Tacy "Jonatanowie" będą przy tobie w dobrych i trudnych chwilach. Takich "Jonatanów" wszyscy potrzebujemy, szczególnie kiedy życie daje nam solidnie w kość.

Opiekuję się niepełnosprawnym synem. Jest to praca pełna wyzwań i poświęceń. Rozumiem dobrze, jak wiele mógłby w życie osób w podobnej sytuacji do mojej wnieść taki "Jonatan". Problem w tym, że takich przyjaciół czasem ze świecą szukać...

Czy jest wokół ciebie ktoś, komu mógłbyś okazać - choć w drobnym stopniu - takie "Jonatanowe" wsparcie?

***

Odkryłam pewien fragment w Piśmie Świętym, które oferuje piękną definicję przyjaźni (Biblia zwykle określa to słowem "miłość"). W Liście do Rzymian 12,10-16 Apostoł Paweł wylicza cechy, które dobrze opisują postawę "Jonatana". Zajrzyj do tego tekstu i spróbuj wyłowić te właśnie elementy prawdziwej przyjaźni. Ja znalazłam co najmniej dwanaście:

  1. Szacunek
  2. Gorliwość
  3. Zapał ducha
  4. Radosne usposobienie
  5. Nadzieja
  6. Cierpliwość
  7. Wierność
  8. Praktyczna pomoc
  9. Życzliwość (błogosławienie sobie nawzajem)
  10. Empatia
  11. Wzajemna zgoda
  12. Pokora

***

Trudno powiedzieć, jak potoczyłoby się życie Dawida gdyby nie Jonatan. Dawid desperacko potrzebował jego wsparcia i pomocy. My także potrzebujemy takich "Jonatanów", zwłaszcza ci z nas, którzy zmagają się z wyzwaniami ponad siły.

Przede wszystkim, zachęcam cię, byś sam stał się dla kogoś "Jonatanem". Proś Boga, by pokazał ci, komu możesz pomóc. Będziesz pod wrażeniem tego, jak On posłuży się tobą, by odbudować w tej osobie nadzieję.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

 • Jak zacząć czytać Biblię?

  Insight for Living - Pełnia Życia

  Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

  Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide