Radosne serce = najlepsze lekarstwo (Przysłów 17,22)

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Są w życiu sprawy trudne. Zdarzają się również sytuacje dziwne, nieprzyjemne, skomplikowane. Ale wiele z tego, co się nam przytrafia, to rzeczy, z których możemy się po prostu serdecznie pośmiać.

Nie ma dnia, w którym nie zagościłby na mojej twarzy uśmiech. Wyłuskuję z codziennych sytuacji i rozmów, z tego, co widzę, słyszę i czytam, każdy najmniejszy pretekst, by się zaśmiać. Nie przepuszczę żadnej okazji. :)

uśmiech dzieckaNie ma na świecie lepszego lekarstwa niż śmiech! Jakże jestem wdzięczny Bogu, że tak obficie zaopatruje nas w ten wspaniały, pozbawiony skutków ubocznych, niebiański medykament.

Czasem wystarczy dobrze się rozejrzeć. Ot, choćby dla przykładu... prawa i przepisy stanowe. Na pozór nic specjalnie zabawnego, prawda? A jednak. :)

W Danville (Pensylwania) należy sprawdzić stan działania hydrantów na godzinę przed pożarem.

Według prawa stanowego Oklahomy kierowcy, którzy uczestniczą w śmiertelnych wypadkach samochodowych, są zobowiązani do natychmiastowego przekazania swoich danych osobowych pozostałym poszkodowanym.

W Lakefield (Ontario) pozwala się ptakom śpiewać nie więcej niż 30 minut w dzień i 15 minut w nocy.

Cóż, jeśli prawo nie musi być nudne, to i sprawy związane z religią i kościołem niekoniecznie muszą kojarzyć się z powagą i smutkiem.

Ja przynajmniej nie mam oporów, by od czasu do czasu zażartować na temat swojej profesji. Albo uśmiechnąć się na widok naszych czasem - bądźmy szczerzy - groteskowych budynków kościelnych. Zdarza się też, że jestem na jakimś poważnym spotkaniu chrześcijańskim i muszę... gryźć się w język, by nie wybuchnąć śmiechem w środku naszpikowanej chrześcijańskimi sloganami przemowy.

Nawiasem mówiąc, kiedy studiuję biografie sławnych kaznodziejów i przywódców chrześcijańskich z dawnych wieków, to ze zdumieniem odkrywam, jak wielu z nich odznaczało się szokująco rezolutnym temperamentem, dosadnym poczuciem humoru i wyłamującym się ze sztywnych ram stylem bycia.

Ku zaskoczeniu niektórych, również w Piśmie Świętym można odnaleźć NIEMAŁO humorystycznych zdarzeń. Niektóre historie są naprawdę zwariowane! I nie znalazły się tam w wyniku boskiego przeoczenia. Bóg CHCIAŁ, żeby Jego księga była pasjonującą, radosną lekturą. Bo przecież, jak pisze król Salomon:

Wesołe serce jest najlepszym lekarstwem,

Lecz przygnębiony duch wysusza kości.

(Przysłów 17,22; Biblia Warszawska)

Na co ja odpowiadam entuzjastycznym AMEN! Zbyt wielu chrześcijan o "wysuszonych kościach" i zatroskanym sercu spotkałem w swoim życiu...

Nie mówię tu o jakiejś powierzchownej wesołości, o oglądaniu głupawych komedii albo powtarzaniu niesmacznych żartów. To jest radość "zewnętrzna", płytka, nietrwała. Chodzi mi o to, byśmy umieli zrzucać z siebie niepotrzebne troski i ciężary. Byśmy potrafili "smakować życie" - ufając, że wszystkie jego okoliczności są pod kontrolą Boga. Byśmy mieli w sobie więcej lekkości, zdrowego poczucia humoru, dystansu do siebie i zadowolenia z darów, które otrzymujemy od naszego Pana.

Odprężmy się! Skupmy się na tym, co dobre. Nie troskajmy się tak bardzo.

Nie ma nic piękniejszego niż osoba o rozpromienionym, optymistycznym wyrazie twarzy. A sekret tego optymizmu tkwi w radosnym, wypełnionym obecnością Boga sercu.

Są w życiu sprawy trudne, skomplikowane, tragiczne. Bez dwóch zdań. Ale chrześcijanin pozbawiony radości? To po prostu mało śmieszny żart.

Radujcie się zawsze w Panu,

Jeszcze raz powtarzam: radujcie się!

(Filipian 4,4; Biblia Tysiąclecia)

Za: Charles R. Swindoll, "A Joyful Heart... It's Good Medicine!" Insights (March 2001): s. 1-2. Copyright 2001, Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Jak zacząć czytać Biblię?

    Insight for Living - Pełnia Życia

    Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide