Powody do radości

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Insight for Living - Pełnia Życia

Jak ty to robisz... że zawsze jesteś taki radosny?

Czy zdarza ci się słyszeć takie pytania? Czy jesteś osobą, w której życiu mocno zadomowiła się radość?

To nieprawda, że radość to głownie domena osób o "pozytywnej", pogodnej osobowości. Dla wszystkich, którzy całym sercem kochają Boga, niebiańskie zasoby radości stoją szerokim otworem. Jej sekretem jest zażyła więź z Bogiem i niewzruszone zaufanie, że On czuwa nad naszym życiem. Gdy wytrwale pielęgnujemy relację z Ojcem w Niebie, radość niepostrzeżenie wkrada się do naszego wnętrza. I wtedy, prędzej czy później, zaczniemy być zaskakiwani pytaniami: Jak ty to robisz...?

Czy chciałbyś byś radosną osobą? Co za pytanie! Kto nie chciałby odznaczać się pogodą ducha, której nie zakłócą nawet najtrudniejsze okoliczności? Kto nie życzyłby sobie, aby każdy dzień wypełniony był śmiechem i zadowoleniem z życia? Według Pisma Świętego prawdziwa radość sięga jednak jeszcze głębiej. Oto 3 biblijne fakty na ten temat:

owoceRadość to owoc Ducha Świętego.

Źródłem radości jest Bóg (List do Galatów 5,22). Pozytywne nastawienie, niezłomny charakter - te wartości nie są nieistotne. W ostatecznym rozrachunku jednak prawdziwym autorem i dawcą szczęścia jest nasz Stwórca. Wynika z tego, że jedynym miejscem, gdzie możemy bez ograniczeń czerpać radość, jest bliska, intymna relacja z Jezusem. Z drugiej zaś strony, każdy grzech - zakłócając naszą więź z Bogiem - tę radość gasi (Psalm 51,8.12)

Radość nie zależy od okoliczności.

Apostoł Paweł napisał List do Filipian - zwany czasem biblijną "księgą radości" - siedząc w rzymskim więzieniu. Nie pozwolił, by przeciwności, zmęczenie i niepewność zgasiły w nim nadzieję. Choć Jezus ostrzegał, że trudne okoliczności życia są w stanie zniwelować w nas wpływ działania Bożego Słowa i Bożego Ducha (Marek 4,19), z pewnością jednak nie był to przypadek Pawła. Na przekór zaistniałej sytuacji, koncentrował swoją uwagę na Chrystusie (Filipian 2,17). Gdy następnym razem będziesz czytał List do Filipian, spróbuj wyobrazić sobie twarz Pawła dyktującego zdanie po zdaniu, gdy siedzi przykuty do rzymskiego gwardzisty. Czy słyszysz pasję w jego głosie? Czy dostrzegasz to podekscytowanie w jego oczach?

Radość to twój wybór.

Za powód do radości, bracia, poczytujcie sobie również doświadczenia, które na was spadają. (Jakub 1,2) To dopiero radość "z wyższej półki"! Rzecz jasna, trudności nie są same w sobie niczym radosnym. Ale przechodząc przez nie, możemy (a nawet powinniśmy) być przepełnieni radością! Dlaczego? Ponieważ Bóg właśnie w tych niełatwych okolicznościach chce kształtować nasz charakter. To nie jest niemożliwe, by nawet w środku największej życiowej burzy w głębi duszy odczuwać ufną radość. Nie jest to niemożliwe dla tych, którzy trzymają się mocno Boga i nieustannie pielęgnują w sobie świadomość Jego mocy i dobroci.

Radość to w istocie swego rodzaju wymiana między tobą a Stwórcą. Ty dzielisz się z Nim zmartwieniami, a On dzieli się z tobą radością. Ta transakcja dokonuje się w głębi ludzkiej duszy, ale jej efekty widać w różnych odsłonach życia. Radość może nas przepełniać do tego stopnia, że zacznie wręcz wylewać się na innych.

Zawierz Bogu swoje życie. Otwórz przed Nim wszystkie jego zakamarki. Daj Mu swoje lęki i zmartwienia. Pozwól, by wypełnił cię Jego Duch. Każdego dnia kieruj na niego swoją uwagę. Kochaj Go.

Powody do radości zaczną mnożyć się niczym grzyby po deszczu! :)

Na podstawie: "A Reason to Smile: Cultivating a Fruitful Life", Insights (March 2001): s. 1. 3. Copyright 2001 Insight for Living. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

 • Narodzenie Chrystusa: szeroka perspektywa

  Charles R. Swindoll

  Jeśli masz choćby najogólniejszą wiedzę na temat narodzin Jezusa Chrystusa, to najlepiej... o wszystkim zapomnij i rozpocznij wszystko od nowa!

  Przez wieki historia narodzenia Jezusa została tak bardzo upiększona i ubarwiona, że przypomina raczej romans made in Hollywood. Powtarza się tę wyidealizowaną bożonarodzeniową opowieść co roku, utrwalając w naszych umysłach sentymentalne sceny rodem z sielanki.

  A jak było naprawdę?

  Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide