Mężczyzna: gatunek zagrożony

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Czy pamiętacie te czasy, kiedy mężczyźni byli mężczyznami? Kiedy nie było problemu z odróżnieniem mężczyzny od kobiety? Kiedy mężczyźni wiedzieli, kim są, akceptowali to, kim są i nie mieli zamiaru wyrzekać się tego, kim są?

Czy pamiętacie te czasy, kiedy wśród panów toczyły się spory o to, kto potrafi wypchnąć więcej kilogramów na siłowni? A w tym samym czasie panie prowadziły dysputy o makijażu, biżuterii i modnych ciuchach?

Czy pamiętacie te czasy, kiedy to mężczyźni walczyli o serca kobiet? Kiedy nie straszne im były takie pojęcia jak: inicjatywa, odpowiedzialność, wierność? Kiedy nie było dla kobiet tak wielkim problemem znaleźć towarzysza życia o wysokiej kulturze osobistej, dojrzałym, męskim charakterze i otwartym, wrażliwym sercu?

strongmanMówię tu o mężczyznach, którzy są rozsądni, zdecydowani, odporni na przeciwności losu, wiedzą, dokąd zmierzają i wytrwale dążą do osiągnięcia wyznaczonych sobie celów. Mężczyznach odznaczających się zdrową pewnością siebie, a przede wszystkim głębokim zaufaniem do Boga. Mężczyznach, którzy nie boją się brać na siebie ról przywódczych i bezkompromisowo trwać przy wyznawanych wartościach - nawet kiedy oznacza to, że trzeba iść pod prąd.

Cech tych u mężczyzn nie wypatrują jedynie kobiety. Za takimi prawdziwymi bohaterami tęsknią również mali chłopcy i wkraczający w dorosłość nastolatkowie. Brak dobrych wzorców wśród młodego pokolenia przedstawicieli płci męskiej widać na każdym kroku. Desperacko potrzebujemy mężczyzn ucieleśniających cnoty pracowitości, sumienności i zaradności. Wyrozumiałych, ale stanowczych, cierpliwych, lecz zdecydowanych, kochających, a przy tym cieszących się niekłamanym moralnym autorytetem. Pokornych, ale i gotowych do przewodzenia w słusznej sprawie.

Od kilku dekad jesteśmy świadkami postępującego ataku na tak rozumianą męskość. Przykłady degradacji roli mężczyzny widać aż nazbyt dobrze w płodach współczesnej sztuki i w środkach masowego przekazu. Wystarczy zadać sobie pytanie: Kim są i co sobą reprezentują idole współczesnej młodzieży?

Już ponad 150 lat temu, modląc się o duchowe odrodzenie narodu amerykańskiego, Josiah Holland pisał: Boże, daj nam mężczyzn! Prawda jest jednak taka, że Bóg nie daje narodowi mężczyzn, lecz - dzieci, chłopców, młodzieńców, którzy jednak dopiero potrzebują się nauczyć, co to znaczy być mężczyzną. To jedyna droga do narodowej odnowy i pomyślności.

A wszystko zaczyna się w domu.

Mężczyźni, czy jesteście wzorem biblijnie pojętej męskości? Rodzice, czy wychowujecie swoich synów na odpowiedzialnych mężczyzn? Jeśli odpowiedź nie brzmi zdecydowanie TAK!, to gdzie leży problem? Co musi się zmienić?

Wyjęte z: Charles R. Swindoll, Day by Day with Charles Swindoll (Nashville: W Publishing Group, 2000). Copyright 2000 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Jak zacząć czytać Biblię?

    Insight for Living - Pełnia Życia

    Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide