Depresja w czasie świąt

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Jak wielu z nas, mówiąc o depresji, czuje skrępowanie? Czy potrafimy zrozumieć zmagania tych, którzy są na nią szczególnie podatni?

Zacznę od stwierdzenia, że w życiu rodziców wychowujących niepełnosprawne lub chore dzieci jest to bardzo częsty i realny problem. Codzienne zmagania są niezwykle obciążające. Bardzo łatwo ulec negatywnym emocjom. Depresja czai się tuż za rogiem. I naprawdę nie jest łatwo o niej mówić!

Wiem o tym, gdyż zmagałam się z depresją przez całe lata. Wątpiłam w to, czy warto w ogóle żyć. Podważałam sens swojego istnienia.

Jeżeli cierpisz teraz, jest mi naprawdę z tego powodu przykro. Modlę się, aby Bóg otoczył cię swoją miłością.

zimaW okresie świąt wiele rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci zaczyna działać w zupełnie innym trybie. W ferworze przygotowań łatwo jest poddać się poczuciu dodatkowego obciążenia. Nawet tak teoretycznie przyjemne zajęcia, jak kupowanie prezentów czy spotkania świąteczne, mogą wydawać się ponad siły.

Gdy mój cierpiący na autyzm syn Jon miał 6 lat, jego lista prezentów zawierała: pralkę, kilka wiatraków o różnych wielkościach, odkurzacz i sztuczny wodospad w jego pokoju. Cóż za wyszukane zestawienie! Teraz jest to dla mnie zabawne, ale wtedy marzyłam o tym, by móc sprawić mu prezenty takie, jakie inni rodzice kupują swoim zdrowym dzieciom. Tak więc wiem, jak wygląda walka z depresją, zwłaszcza w okresie świątecznym.

***

Bardzo bym chciała, aby ten czas był dla ciebie radosny i udany. Spisałam kilka punktów-wskazówek, które pozytywnie wpłynęły na moje podejście do świąt. Pomogły mi one zyskać nową perspektywę. Zachęcam cię do ich przeczytania i mam nadzieję, że niektóre z nich okażą się pomocne.

1. Dziel się swoimi emocjami i zmaganiami z innymi. Wyrażanie emocji i myśli jest nam niezbędne do życia. Pamiętaj jednak, że emocje nie mogą rządzić naszym życiem i wyznaczać kierunku, w którym podążamy.

2. Pozwól kilku zaufanym przyjaciołom, by mogli cię wspierać w tym, przez co przechodzisz. Nie jesteś sam/sama, mimo iż łatwo jest się tak czasem czuć. Nie obawiaj się zwrócić do tych, którzy cię kochają i przyjąć od nich wsparcie.

3. Spróbuj komuś pomóc. Przejrzyj rzeczy w swoim domu. Może znajdzie się coś, czego już nie potrzebujesz, a byłoby to pomocne innej rodzinie?

4. Dostrzegaj ludzi, którzy są zaangażowani w to, by cię wspierać i okazuj im wdzięczność. Może podarujesz takiej bliskiej osobie kartkę, przez którą wyrazisz, jak bardzo cenisz sobie tę relację?

5. Pomyśl o tym, jak bardzo jesteś cenny/cenna w Bożych oczach. O tym, jak wiele nauczył cię poprzez zmagania, które przechodzisz. Załóż dziennik, który będzie koncentrował się na twojej tożsamości w Chrystusie:

  • Umieść swoje imię, nazwisko i datę urodzin na pierwszej stronie.
  • Wypisz kilka wersetów z Pisma Świętego, które mówią o twojej wartości oraz Bożej miłości do ciebie.
  • Dołącz stronę zatytułowaną "Obietnice". Stwórz listę obietnic ze Słowa Bożego, które odnoszą się do twojego życia. Możesz także wynotować kilka obietnic, które zostały już wypełnione.
  • Wypisz wersety, które przeprowadziły cię przez najtrudniejsze momenty twojego życia.
  • Dodaj stronę zatytułowaną "Siła". Wypisz sytuację, w których Bóg wsparł cię swoją mocą i podniósł cię pomimo słabości, której doświadczałaś/doświadczałeś. Możesz dodać tam wersety, mówiące o przemianie naszego charakteru przez Ducha Świętego.
  • Pod koniec stwórz stronę zatytułowaną "Wdzięczność". Możesz tam zapisać tekst swojej ulubionej pieśni pochwalnej, psalmu lub napisać swoimi słowami, za co jesteś Bogu wdzięczny/a.

***

Modlę się, aby tegoroczne święta wypełnione były pokojem i Bożym błogosławieństwem. Niech nasz Pan, Emmanuel (Bóg z nami), pomoże ci zbliżyć się do Niego w tym czasie jeszcze bardziej. 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

 • Narodzenie Chrystusa: szeroka perspektywa

  Charles R. Swindoll

  Jeśli masz choćby najogólniejszą wiedzę na temat narodzin Jezusa Chrystusa, to najlepiej... o wszystkim zapomnij i rozpocznij wszystko od nowa!

  Przez wieki historia narodzenia Jezusa została tak bardzo upiększona i ubarwiona, że przypomina raczej romans made in Hollywood. Powtarza się tę wyidealizowaną bożonarodzeniową opowieść co roku, utrwalając w naszych umysłach sentymentalne sceny rodem z sielanki.

  A jak było naprawdę?

  Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide