Radzenie sobie z niepełnosprawnością brata/siostry

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Colleen Swindoll Thompson

Najczęstsze wyzwania stojące przed rodzeństwem niepełnosprawnego dziecka

Rodzeństwo niepełnosprawnego dziecka musi stawić czoła wielu wyzwaniom. Rodzice nie zawsze wiedzą, w jaki sposób mogą wspierać swoje (zdrowe) dzieci w tych zmaganiach.

Jak można pomóc takiej rodzinie?

Przyjrzyjmy się najpierw temu, z czym najczęściej mierzy się rodzeństwo osoby niepełnosprawnej:

jak radzi sobie1. Poczucie zaniedbania. W obliczu nakładów sił poświęcanych choremu/niepełnosprawnemu dziecku, rodzice zapominają często, że zdrowe rodzeństwo także potrzebuje czasu i uwagi.

2. Wycofanie. Gdy rodzice i opiekunowie medyczni nie informują w należyty sposób reszty rodzeństwa o diagnozie czy stanie zdrowia chorej siostry/brata, może to powodować poczucie dezorientacji i stopniowe wycofywanie się z życia rodzinnego.

3. Odizolowanie. Rówieśnicy dzieci posiadających niepełnosprawnego brata czy siostrę nie rozumieją trudności i ograniczeń, jakie się z tym wiążą. Z tego względu zdarza się, iż rodzeństwo chorego dziecka spędza więcej czasu w domu niż z rówieśnikami.

4. Martwienie się. Rodzeństwo martwi się długoterminowymi potrzebami i problemami całej rodziny: Czy uda się w tym roku wyjechać na wakacje? Kto będzie się nami opiekował, gdy rodzice pojadą na dłuższą rehabilitację brata/siostry lub do szpitala? Czy rodzicom starczy środków na opłacenie drogiego leczenia? Warto poruszać z nimi tematy, które ich nurtują i tworzyć przestrzeń na zadawanie pytań.

5. Strach. Jeżeli niepełnosprawność brata/siostry wydarzyła się za sprawą wypadku lub szybko postępującej choroby, rodzeństwo niekiedy ma trudność z dalszym normalnym kontynuowaniem relacji. Nie wiedzą, w jaki sposób się zachowywać, o czym rozmawiać, jak reagować na określone sytuacje. Zastanawiają się też czasem, czy choroba może być "zaraźliwa" i w przyszłości dosięgnąć również ich.

6. Niezdrowa presja. Zdarza się, że rodzeństwo niepełnosprawnego dziecka czuje presję ciągłego osiągania doskonałych wyników w szkole, na dodatkowych zajęciach, w sporcie, itp.

7. Chowanie urazy. W wyniku niedostatecznej ilości poświęcanego im czasu, rodzeństwo może chować urazę w stosunku do chorego dziecka.

8. Poczucie winy. Niekiedy rodzeństwo przejawia poczucie winy, korzystając z rzeczy, z których niepełnosprawny brat/siostra nigdy nie będzie w stanie.

9. Gniew. Może pojawiać się w sytuacji, gdy niepełnosprawny brat lub siostra jest zwolniony z jakichkolwiek obowiązków w domu lub szkole, nie podlega żadnej dyscyplinie, itp.

10. Sprawy długoterminowe. Zdarza się, że rodzeństwo w swoim dalszym dorosłym życiu zmaga się z poczuciem nadmiernej odpowiedzialności, zranieniami emocjonalnymi, problemami z tożsamością, żalem, urazą.

Jak można pomóc dziecku, które ma niepełnosprawnego brata/siostrę

Bez wątpienia trudna sytuacja, w której znalazła się rodzina, ma ogromny wpływ na to, jak czuje się rodzeństwo chorego dziecka. Dzieci takie często zmagają się z poczuciem odrzucenia. Są także obciążone dodatkowymi obowiązkami, wyrzeczeniami, które nie zawsze są dla nich łatwe do zaakceptowania.

Poniżej proponuję 10 prostych sposobów, jak można je wspierać:

1. Wysłuchaj ich bez krytykowania, osądzania, wytykania egoizmu oraz moralizowania.

2. Uczestnicz w przedstawieniach, w których występują, czy w wydarzeniach sportowych, w których biorą udział.

3. Pomóż im w wyzwaniach związanych z transportem (dojazd na kółka zainteresowań, dodatkowe zajęcia, itp.).

4. Zabierz je do kina, centrum handlowego, na basen, itp.

5. Zainteresuj się tym, jakie mają hobby. Weź udział w zajęciach z nim związanych.

6. Pytaj rodziców, jak ma się rodzeństwo niepełnosprawnego dziecka.

7. Świętuj ich osiągnięcia w szkole.

8. Wysyłaj im miłe, życzliwe wiadomości.

9. Zaoferuj im pomoc przy lekcjach czy szkolnych projektach.

10. Baw się z nimi: zagraj w planszówkę, zapytaj o ulubione zabawki, poproś o namalowanie czegoś farbami, obejrzyj z nimi kreskówkę, itp.  

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Jak zacząć czytać Biblię?

    Insight for Living - Pełnia Życia

    Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide